Nebatsal ilaçları hekim teklifiyle kullanın
Tamamlayıcı Tıp

Nebatsal ilaçları hekim teklifiyle kullanın

Yeditepe Üniversitesi Sağlık Kurumu Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Cengiz Pata, hekime danışmadan kullanılan nebatsal ilaçların karaciğerde tahribat yapabileceğini belirterek “Nebatsal ilaçların tıpta yeri vardır ancak hekime danışmadan kullanılan ilaçlar hasar veriyor” dedi.
Çağdaş tıpa paralel olarak büyüyen seçenek tıp olarak adlandırılan nebatsal ilaçlarla rehabilitasyon yönteminin şuursuzca kullanılması halinde büyük bir risk oluşturduğu belirtildi.

HEKİME DANIŞMADAN KULLANILMAMALI
Yeditepe Üniversitesi Sağlık Kurumu Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Cengiz Pata, hekime danışmadan kullanılan nebatsal ilaçların karaciğerde tahribat yapabileceğini söyledi.

Nebatsal ilaçların tıpta yeri olduğunu söyleyen Doç.Dr. Pata, bunun kesinlikle hekim himayesinde kullanılması gerektiğini belirterek” Nebatların rehabilitasyon emeliyle kullanılması çok uzun seneler öncesinden katlanıyor. Çağdaş tıbbın esasını nebatlar oluşturuyor. Ama burada apaçık bir hudut olması gerekiyor.

YAN TESİRLERİ EKSİLİR
Günümüz teknolojisinde ilaçlar milyonlarca dolarlık yatırımlardan sonra, insanlar üzerinde senelerce deneyler yapıldıktan sonra kullanılmakta. Bu kadar yatırım insanlara ilaçlar hangi dozda verilirse yan tesirleri eksilir, ilacın tesirli olabilmesi için hangi dozda verilmelidir suallerinin yanıtlarını bulmak için yapılıyor. İlaçlarda da emin ölçünün altında alırsanız işe afacan, emin ölçünün üstünde alırsanız yan tesir oluşturur, öldürücü olabilir.

ISIRGAN OTU
Hekimlerin nebatsal mahsullere karşı olduğu gibi bir kanı var. Hakikatinde nebatsal mahsullere karşı değiliz ama ispatlanmış bilgiler az olduğu için emin olamıyoruz. Mesela özellikle kanser rehabilitasyonunda ısırgan otu gibi pek çok nebatın kullanıldığını öğreniyoruz. Hatta Çin’de bu işi yapan muayenehaneler var. Ama bunlarla alakalı bilimsel bir bilgi, araştırma ya da istatistiksel bir netice yok.

MORAL OLARAK BEREKETLİ
Sadece çok naçar vaziyetlerde tıbbın artık beceriksiz kaldığı vaziyetlerde nebatsal ilaçların sınanmasına karşı değiliz. Bu vaziyette ki bir hastada rehabilitasyon almanın verdiği moral tesiri bile bazen bereketli olabilmekte. Ancak bir hekim hakimiyeti ve takibi bu hastalarda bile doğru olacaktır.

Özellikle biz nebatsal mahsullere bağlı karaciğer yetmezliği olaylarıyla sık karşılaşıyoruz. Ender de olsa karaciğer koması olabiliyor. Ya da bazı nebatlar hakimiyetsiz alındığında bireyi zehirleyebiliyor” dedi.

DEVE DİKENİ
Nebatsal ilaç kullanmak isteyenlerin kesinlikle bir hekime danışması ve dozunu ona göre ayarlaması gerektiğini söyleyen Doç.Dr. Pata, “Çok kaynağı meçhul nebatların kullanılmaması gerekir. Misalin çağdaş tıbbın kabul ettiği takribî 10 yıldır üzerinde incelenen ve karaciğer rehabilitasyonunda destek olarak kullanılan deve dikeni Slymarine gibi bir mahsulün dahi bütün bir rehabilitasyon sağladığına dair bir bilgi yok. O sebeple hekim önermiyorsa kullanmamak gerekiyor.

Nebatsal rehabilitasyon tasarlayan bireylerin ise eğitimli olduklarına emin olunduktan sonra tekliflerini dikkate almak doğru olacaktır; aksi halde bedenimize verim sağlamak yerine hasar verebiliriz” ihtarında bulundu.