Nasıl Güzel Olabilirim?
Grip - Soğuk Algınlığı

Nasıl Güzel Olabilirim?

Botoks, LPG, lazer ve daha bir hayli makine ve yöntem hoşlaşmak, gençleşmek veya bazı kozmetik meselelerden kurtulmak isteyenlere destek veriyor. Fakat uzmanlar, “Estetik teşebbüsler yaptırırken sıhhatinizden olmayın, geri dönüşü olmayan zararlara uğramayın” diyor.
Uygulamalar için hoşluk salonlarını ve kuaförleri değil, Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı hoşluk merkezlerini seçim edin. Estetikte sık kullanılan yöntemler geçtiğimiz ay Bursa’da yapılan 4’üncü Uludağ Dermatokozmetoloji Günleri’nde masaya yatırıldı. Cilt hastalıkları ve plastik cerrahlar sık kullanılan yöntemleri değerlendirdi. Kurultayda konuşan Nişantaşı Sculpture Terapi Merkezi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Betül Şengör’den kurultayın bir özetini aldık.
LPG öteki yöntemlerin tesirini artırıyor
LPG tek başına yapıldığında, perhizsiz dahi bedende daralma-sıkılaşma oluyor. Perhiz ilave edilirse kilo kaybı da görülüyor. Mezoterapi, karboksiterapi gibi yöntemlerle beraber uygulandığında yağ yakımı tesirleri dayanıyor.

Selülit rehabilitasyonunda tek yöntem yetmiyor
Selülit tasayı olmayan neredeyse kimse kalmadı. Genellikle bayanların meselesiyse de, kilo alan ve androjen hormon yetmezliği bulunan erkeklerde de görülebiliyor. Selülit rehabilitasyonunda uygulanan yöntemler içinden çok lafı edilenlerden biri mezoterapi. Selülitin sebepleri çoğunlukla birden fazla. Cilt altı bağ dokusunda ödem, mikro dolaşımın bozulması, yağ tutulumunun çoğalması gibi birbiriyle ilişkili, kısır döngüye dönüşen nedenler. Uzmanlar iki mevzuda tamamen hemfikir: İlki rehabilitasyonun sebeplere müteveccih tasarlanması. Ötekiyi tek başına hiçbir rehabilitasyonun yeterli olmadığı. Bu sebeple öncelikle selülitin en ehemmiyetli sebebi sayılan dolaşım bozukluğunun giderilebilmesi için masaj uygulanması koşul. Ancak masajın ehil ellerde yapılmaması, sualin daha da makûslaşmasına yol açabiliyor. Yeniden uzmanlar masaj mevzusunda en iyi yöntemin LPG olduğunda uzlaşıyor. Ayrıca masajın hemen sonrasında uygulanan mezoterapiyle çok daha iyi neticeler alınabileceği açıklandı. Doğru beslenme ve spor şekli, bol akışkan tüketimi de galibiyeti artırıyor.
Uygun doz ve aralıkla yapılmayan botoks tesirsiz
Botoks ehemmiyetini çoktan ispatladı. Hali Hazırda ciltte yaşlanmaya karşı en fazla seçim edilen yöntem. İstenildiği zaman vazgeçilebilmesi, kalınan yerden devam edilebilmesi sebebiyle seçim ediliyor. Botoksun da kaideleri var. Uygun aralık ve dozla iyi netice veriyor. Yanlış dozlar, cildin alışması, antikor üretmesi botoksun tesirsiz kalmasına neden oluyor.
Hayvansal orijinli dolgular tarih oldu
Operasyonsuz estetik uygulamalarda dolgular, botoks gibi ilk sıralarda. Hayvansal orijinli malzemeler tehlikeleri nedeni ile terk edildi. Şimdi en çok kullanılan dolgular, özünde hyaluronik asit kapsayanları. İnsanın kendi yağ hücreleri ve kulak arttan alınan cilt hücreleriyle yapılan dolgu fibroplast da sıklaşıyor. Özellikle bazı iltihaplı sivilce izleri, cilt sarkmalarında cildin yine yapılandırılması için fibroblast dolgular veriliyor. Hyaluronik asit, dudak-yanak arası, dudak ve iki kaş arasına enjekte ediliyor. Kalıcılık süresi molekülün yapısına, markaların değişik içeriklerine göre değişiyor.
Daha derin peelingler başladı
Kimyevi peeling, kirlerin açılması, iltihaplı sivilce ve iltihaplı sivilce izlerinin rehabilitasyonu, siyah nokta üreten yağlı ciltlerde, cildin buruşukluklarını gidermek emelli kullanılıyor. Tek başına uygulanabildiği gibi başka yöntemlerle kombine de ediliyor. Sağlık Kurumu şartlarında yapılması koşul olmayan, ancak daha derin cedden peelinglerin kullanımı çoğalıyor.
Soğutucu sistemi olmayan lazerden uzak durun
Günümüzde lazer dayanağıyla pek çok sualin rehabilitasyonu yapılıyor. En galibiyetli olduğu alanlardan biri kalıcı epilasyon. Piyasada çok fazla sayıda ve çeşitte lazer var. Fakat ciltte yanığı önleyen soğutucu sistemi bulunmayan lazerlerden uzak durun. Uygun hasta ve aygıtın tercihi zaferin ilk koşulu. Lazer epilasyon yalnızca estetik emelli ve konforlu olduğu için değil sağlık açısından da ehemmiyetli bir konuma sahip. Özellikle kıl dönmesinde tek çözüm sayılabilir.
Çatlakların yüzde surat rehabilitasyonu hala yok
Çatlak rehabilitasyonunda hiçbir yöntem tek başına harikulade netice vermiyor. Fakat doğru yöntemler beraber sınanırsa, kozmetik olarak kabul edilebilir neticeler elde ediliyor. Mezoterapi, karboksiterapi, mikrodermabrazyon, kimyevi peeling, ışık rehabilitasyonları bunlardan birkaçı. Cilde sürülen mahsuller, tek başlarına mucize yaratamasalar da öteki rehabilitasyonlarla beraber sınanabiliyor. Her zaman söylendiği gibi cildi iyi ıslatmak, bol su içmek, kilo hakimiyeti, yatkınlık varsa önleyici mahsuller kullanmak öneriler arasında.
Ellere haftada bir yağlı kremle masaj yapın
Eller de negatif dış şartlara sarih beden uzuvlarımızdan. Rüzgar, soğuk, güneş ışınları, paklik malzemeleri, deterjanlar, toprak vs. hepsi elleri hırpalar, sertleştirir, çatlatır, kurutur ve ihtiyarlatır. En az suratınız kadar görünürde olan ellerinize müteveccih yapacağınız en iyi iyilik faal koruma. Eldiven giyerek iş yapın. Özellikle deterjan, arınıcı kullanarak yaptığınız işler sırasında. ellerinizi ilgisizlik etmeyin.
Günlük bakımda el kremleri veya losyonlar genellikle yeterli. Fakat hiç olmazsa haftada bir defa yağlı bir kremle masaj yapmanızda fayda var. Bir öteki reçete de annelerden kalma. Ara gizeme uyumadan ellerinize vazelin sürün, pamuklu eldiven giyin. Sabah ellerinizin yumuşaklığına donakalacaksınız. Ellerinizi sertleşmiş tenden kurtarmak istiyorsanız, ponza taşını sınayabilirsiniz. Dikkat, ölü tenlerden kurtarayım derken hırpalamayın. Bunlar sizi kesmiyorsa, ellere müteveccih SPA’lardan ve özel bakım hizmetleri sunan merkezlerle iletişim haline olabilirsiniz.
Maske için en iyi zaman uykudan evvel
Suratınıza maske yapmayı sınadınız mı hiç? Maskenin ardından yalnızca kendinizi daha iyi sezmenin yanında, cildinizin soluk aldığını dinlersiniz. Piyasada satılan çeşit çeşit maskeden size uygun işlev, maliyet ve kokuda olanı kesinlikle vardır.
Maskeyi kesinlikle kullanma yönergesine göre uygulayın. Fakat suratınızda yara, sivilce ya da cilt sıhhatiyle alakalı başka bir problem varsa, evvel bir dermatoloji uzmanına görünün.
Maskeden evvelki ilk adım paklik. Maskeyi pak, erkekseniz sakalsız cilde uygulayın. Olanağınız varsa buğu banyosu gözeneklerini açacaktır. Uzmanların teklifi, maske uygulamasını seriye getirmemeniz. Unutmayın kendinizi şımartıyorsunuz! En iyi giderekme uykudan evvel… Ev oranla izole bir etraf, yağmur, kar, rüzgar, güneş ışığı, egzoz gazından cildinize gözetebilirsiniz.

Maske uygulamanın başka incelikleri de var:
1- Göz çevresine sürmeyin
2- Kuruduktan sonra çekilerek ceddilen maskeleri saçlı, kıllı bölgelere değdirmeyin
3-Suratınızda maske varken konuşmayın, gülmeyin, mimik yapmayın.
4- Maskeyi ılık suyla suratınızdan çıkarıp arındıktan sonra cildinizi ıslatın.

Yafta selülitin sebepleri en çok kullanılan dolgular hangileri cildin yine yapılandırılması için kullanılan dolgu çeşidi en çok hangi dolgular seçim ediliyor? yaşlanmaya karşı en fazla seçim edilen yöntem selülit rehabilitasyon çeşitleri maskeler ne zaman yapılmalı? Maske uygulamanın püf noktaları