Narın faydaları nelerdir egzersiz öncesi enerji veriyor!
Sağlık Yazıları

Narın faydaları nelerdir egzersiz öncesi enerji veriyor!

Narın vücuda faydaları nelerdir? İnsan vücuduna bir çok fayda sağlayan nar suyunu içmek yerine tanesini yemek daha faydalı! Egzersiz öncesi yerseniz…

KANSERE KARŞI KALKAN ETKİLİ!

Narın içerisindeki antioksidan maddeler kanser hücrelerinin oluşum sürecini yavaşlatabiliyor veya durdurabiliyor. Özellikle meme, kolon ve prostat kanseri oluşumunu önleme üzerine olumlu sonuç veren araştırmalar var.

narin-faydalari-nelerdir-neye-iyi-g-lhSc

Kış meyveleri arasında sağlığa katkı sağlayan önemli meyvelerden biri de nardır. Temizlemesi oldukça zor olan nar meyvesi her ne kadar tanesi yerine suyu tercih edilsede uzmanlar tanesini tüketmenin çok daha faydalı olduğunu savunmaktadır.

Özellikle nara kırmızı rengini veren ‘antosiyanin’ bileşeni sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Spor yapanlar için vücut enerjisini arttıran narın faydalarını Beslenme ve Diyet Uzmanı Hazal Çatırtan Çobanoğlu, şimdi tam zamanı olan bu şifalı meyvenin 9 faydasını anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu. 

nar-meyvesinin-faydalari-2bF2.jpg

ANTİOKSİDAN DEPOSU!

İçeriğindeki Punicalagin ve Punicic asit narın yüksek antioksidan aktiviteye sahip olmasını sağlıyor. Yapılan araştırmalar nar ve nar suyunun, yeşil çayın antioksidan aktivitesinin üç katına sahip olduğunu gösteriyor. Bu antioksidanlar stres, yanlış beslenme ve çevredeki olumsuz koşulların vücudumuzda yarattığı hasarı önlemeye yardımcı oluyor

nar-neye-iyi-gelir-uQhK.jpg

EGZERSİZ ÖNCESİ ENERJİYİ ARTTIRIYOR!

Nar, diyette doğal nitrat alımını sağlayan bir meyve. Nitratların kan basıncını düşürebilme etkisi olduğu gibi enerji üretimini sağlayan mitokondrilerin etkinliğini de arttırarak fiziksel performansı arttırabildiği görülmüştür.

narin-faydalari-neler-gMeT.jpg

BAĞIRSAK DOSTU!

Nar hem gözü hem karnı doyuran bir meyve. Yarım kase nar sadece 72 kalori. Bununla birlikte 3.5 g diyet lifi içeriyor. Bu diyet lifleri hem tokluk sağlıyor hem de bağırsak sağlığımızı koruyor.

narin-faydalari1-5gGx.jpg

HAFIZA GÜÇLENDİRMEYE BİREBİR!

California Üniversitesi’nde yapılan çalışmada 4 hafta boyunca düzenli nar/nar suyu tüketen kişilerin sözel-görsel hafıza görevlerini daha iyi yaptıkları ve hafıza ile ilgili testlerde daha başarılı oldukları görülmüştür.

narin-faydalari3-q9Ag.jpg

KOLESTEROL DÜZEYİNİ DENGELİYOR

Nar ve nar suyu içeriğindeki polifenoller sayesinde enzim aktivitelerini düzenleyip damarlarda genişleme ve tansiyonda düşme sağlayabiliyor. Kolesterol düzeylerini etkileyerek damarları ve kalbi koruyucu etki gösteriyor.

narin-faydalari4-eg7N.jpg

SPERM KALİTESİNİ ARTTIRIYOR!

Oksidatif strese karşı koruyucu etkisi sayesinde yumurta ve embriyo koruyucu etkisi olduğu düşünülüyor. Aynı zamanda erkeklerde sperm yoğunluğunu ve hareketliliğini de arttırmaya yardımcı oluyor.

narin-faydalari-nelerdir-neye-iyi-g-jmaf

YAŞLANMAYI GECİKTİRİYOR!

İçeriğindeki antioksidanlar ve urolithin A isimli bileşen sayesinde vücudumuz kasları oluşabilecek hasarlara karşı daha rahat koruyabiliyor. Doku hasarı en aza iniyor. Bu da hem vücutta hem ciltte yaşlanmayı geciktiriyor. 

narin-faydalari-nelerdir-neye-iyi-g-F6ue

VÜCUTTAKİ İLTİHAPLA SAVAŞIYOR!

Kronik enflamasyon kalp ve damar hastalıklarından Alzheimer’a, kanserden tip 2 diyabete dek birçok hastalığın öncüsü. Nar büyük ölçüde punicalaginlerin antioksidan özellikleri sayesinde anti-enflamatuar etki gösteriyor. Vücudumuzdaki iltihabı azaltmak için düzenli nar tüketimi iyi bir seçenek.

narin-faydalari-8ZAt.jpg