Beyni genç tutmak için 5 tavsiye!
Sağlık Yazıları

Beyni genç tutmak için 5 tavsiye!

Beynimiz de vücudumuzun diğer bölümleri gibi yıllara yenik düşer. İşte beyni genç tutmak için öneriler…

Alkol ve sigara

Doğrudan damar sistemine zarar veren sigara tüketimi, beyin damarları üzerinde de olumsuz etkiye sahip olduğu için hafızayı zayıflatır. Alkolün fazlası kan yağlarını artırır. Bu da damar çeperinde kalınlaşmaya ve yağlanmaya neden olarak damar yapısını bozar.

38400_4.jpg

Hafızanızı besleyin

Hafızayı güçlendirmek için hiçbir besinden ya da bitkiden mucize etkiler beklemeden, sadece her besin grubundan dengeli olarak tüketmek gerekir. Bunun yanı sıra hafızayı destekleyen besinlerle vitaminleri bilmek ve yeterince tüketmek de önem taşır. Selenyum, Omega 3, folik asit, B6, B12, C ve E vitamini gibi antioksidanlar beyindeki zararlı maddeleri temizleyerek, hafızaya destek olur. Folik asit yeşil yapraklı sebzelerden, B12 kırmızı etten, B6 tahıllı ürünlerden, Omega 3 balıktan sağlanırken selenyum minerali sıklıkla toprakta bulunur. Fındık, ceviz gibi kabuklu yemişlerde antioksidan içerikli yağlar bulunur. Bu gıdalar kabuklu alınarak, kırılır kırılmaz tüketilirse olumlu etkisini artırır. Taze glukozdan yararlanan tek organın beyin olması nedeniyle kan şekerinin düşmesi, zihinsel performansı azaltır. Bu nedenle günlük beslenmede üç ana öğünün arasına en az iki ara öğün koymak gerekir.

38400_1.jpg

Stresi kontrol edin

Hafif bir stres, kişinin dikkatini artırır, öğrenmesini güçlendirir ve hızlandırır. Kontrol edilemeyen yoğun, kronik stres ise dikkatte azalmaya, konsantrasyon bozukluğuna ve unutkanlığa yol açar. Modern toplumların en büyük problemlerinden biri olan stresin kontrolünü yapabilmek, onun destekleyici gücünden faydalanabilmek gerekir.

38400_2.jpg

Uyuyun

İyi bir zihinsel performans için günde en az altı saat uyumak gerekir. Uzun süreli uykusuzluk çekenlerde kortizon seviyesi yükselir. Bu durum hafızayı kontrol eden sistemleri olumsuz etkileyerek, hasara yol açar. Gece uyku sırasında salgılanan melatonin hormonu vücudun biyolojik saatini ve ritmini ayarlar. Araştırmalar; melatoninin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, ömrü uzattığını, stresi ve yaşlanma bulgularını azalttığını gösterir. Bu hormondan yararlanmak için uykuyu erken saate çekmek, hormonun en çok salgılandığı karanlık saatlerde uyumak gerekir.

38400_3.jpg