Genel Sağlık

Mutlu konutluluğun 10 altın kaideyi!

.jpg

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği CİSED Genel Başkanı Dr. Cem Keçe’nin mutlu konutluluk mevzusundaki 10 altın değerindeki kaidesine göz atmalısınız.

Daha sağlıklı ve mutlu bir konutluluk için bunları netlikle sınamalısınız!

34319.jpg

Bankada bir hesap açtığınızı düşünün. Bu hesaba ne kadar mutlu an yatırırsanız ilişkiniz de o kadar mutlu ve uzun ömürlü olur. Emeliniz hesabınızı mutlulukla doldurmak olmalı.

33756.jpg

Birbirinize olan ilgisizliğinizin sebebini bulun. Kıskançlıklar, hep bir arada olma, ilginin çocuklara kayması, parasal meseleler, konutluluk mesullüklerinin ağır gelmesi ve reelci olmayan temenniler çiftin birbirlerine olan ilgisini azaltabilir.

31969.jpg

Aklınızda bir anahtarlık hayal edin.

Anahtarlığa takılan tüm bu olgular mutlu konutluluğun kapılarının altın anahtarlığını barındırır.

26933.jpg

Sevgiliyken yaptıklarınızı yineleyin. Çiftler her nedense evlenince, cemiyetin onlara yüklediği roller güzergahında konutluluk sürecine sevgililiği birbirlerine yakıştıramazlar. Böylece kısa zaman evvel sevgiliyken yaşadıkları hoş paylaşımları konutluluklarına taşıyamazlar. Hatta flörtü konutluluğun natürel süreci olarak görmeme meyli hâkim olur. Oysaki insanları değiştiren konutluluk değil konutluluğa bakış biçimleridir.

Konutlulukla beraber sevgiliyken yaptıkları davranımlardan uzak duran çiftler zaman içerisinde yaşamın onlara sunduğu tekdüzeliği yaşar ve sevgilerini, paylaşımlarını denetlemeye başlarlar. Oysa sevgiliyken yapılan minik paylaşımların devam etmesi ilişkiyi ateşler. Bireylerin kendilerini daha iyi sezmesi ve tutkularının devam ettiğini görmek bireyleri birbirine bağlar. Daha Önceki tutku ve sevgilerinin devam ettiğini görmek ayrıca yeni paylaşımların çoğalmasına da neden olur.

26922.jpg

Eşinizin bir mevzu hakkındaki fikirlerine ya da hayallerine değer verin.

Kaliteli zaman geçirmek için imkânlar yaratın. Ona beklenmedik minik sürprizler yapın. Özel bir gün olmasa bile ona minik bir hediye alın. Beraber süre geçirmek için fırsat gözleyin. Ortak zevklerinize uygun paylaşımlar yaratın.

26921.jpg

İlgi sürüklemek için ilişkinize gizem katın.

26920.jpg

Narsistik lüzumlarınızı karşılayın. Kendinizi coş ve beğenin.

25950.jpg

Eşinizi fark edin. Onun saçını boyadığını, zayıfladığını, sizin ufacık da olsa özel bir şeyi görün ve takdir edin.

21342.jpg

Öfkelendiğinizde asla şiddete başvurmayın.

Müzik dinleyin. Müzakerenizin dozajının yükseldiği anda soluk alıp vererek rahatlayın. Çatışmalarınızı devirici değil yapıcı olarak ele alın. Şahsi tenkit değil tavırsal tenkit yapın. Kendinizi onun yerine koyun ve empati yapın.

1327.jpg
.