Ayran perhizi nedir yararları nelerdir?
Sağlık Yazıları

Ayran perhizi nedir yararları nelerdir?

Ayranın içerisinde bulunan başka bir deyişle probiyotik olarak adlandırılan aynı zamanda sağlık açısından oldukça verimli olan bakteriler yer almaktadır. Bugün hem sizi afallatacak hemde sağlık açısından oldukça sağlıklı bir perhiz ile karşınızdayız. Ayran perhizi nedir, ayran perhizi nasıl yapılır, yararları nelerdir? gibi sualleri sizler için derledik…

Sağlık açısından oldukça verimli olan bir meşrubat olan ayran bir kadeh az yağlı ayranda, 9 gram karbonhidrat 6 gram protein, ve 3 gram yağ kapsamaktadır. Bunlara ek olarak ayran, mikro yiyecek maddesi olarak, kalsiyum, fosfor, riboflavin, potasyum gibi vitamin ve mineralleri kapsamaktadır. Çoğu zaman asitli meşrubatları harcamak yerine ayran seçim edilmektedir. 

Ayran hakkında yapılan açıklamalara göre kapsadığı kalsiyum ile ilgili olan iştahı etkilemesi ile ilgilidir. Yapılan araştırmalara göre beslenmede yeterli kalsiyum olmadığında beynin besin alımını teşvik edici tesirlerinin olduğu söylenmektedir. Bu vaziyet, kalsiyum kaynaklarına yer vererek önlenebilir. 

Ancak ayranın kilo kaybı ile alakalı söylenenlere göre proteinle olan ilgisidir. Protein içeriğinden dolayı tokluk sağlaması bedenin metabolik süratini çoğaldırarak ekstra ısı enerjisi üretebilme tepkini vardır ve adale gelişimini dayanaklar. Ayrıca ayran akışkan formda olduğundan midede hacim kaplayarak daha süratli doygunluk sağlar ve içeriğinde bulunan tuz, muhtelif elektrolitler ve su sayesinde, kuruluk gidişatını ortadan kaldırmaktadır.

AYRAN PERHİZİ NASIL UYGULANIR?

Ayran perhizini uygularken tuzsuz, yağsız ve hazır yoğurt yerine el üretimi yoğurt ile takribî olarak 1 hafta süresince harcanarak yapılan bir perhizdir. Bu perhizde rastgele bir şeker bulunmaması gerekmektedir. 1 haftanın sonrasında birey olağan beslenmesine devam edebilmektedir.