Mor sebze ve meyvelerin öğrenmediğiniz tesirleri!
Sağlık Yazıları

Mor sebze ve meyvelerin öğrenmediğiniz tesirleri!

Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger, daha çok çeşitte ve ölçüde antioksidan almak için meyve ve sebzelerde renk spektrumunu vurgularken, mor gıdaların önemini dikkat topluyor.

Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger

38001_4.jpg

Sofralarımıza ilave edebileceğimiz mor sebzeler: Patlıcan, Kırmızı pancar, Mor lahana, Kırmızı soğan, Mor/kırmızı turp ’tur. Bu sebzelerden salata yapabilir, söğüş olarak kullanabilir veya pişirerk harcayabilirsiniz.

38001_1.jpg

Bu mevsimde rahatlıkla bulabileceğimiz mor meyvelere bakacak olursak: Böğürtlen, Siyah frambuaz, Yabanmersini, Mor erik, Kuru erik, Mor&Kırmızı&Siyah üzüm, Vişne, Kiraz, Kuş üzümü, Siyah dut, Kuru üzüm bunların başlıcaları. Mor renkteki bu meyveleri ara öğünlerimizde veya yemekten 1 saat sonra seçim edebiliriz.

38001_2.jpg

‘Renklerle Perhiz ’ kitabında yer alan çok hafif ve pratik bir mor tarifimiz var. Hem hafif, hem de ferahlatıcı özelliği nedeniyle yaz ayları için ideal olan bu tarifi kesinlikle sınamalısınız.

Mor buz 4 porsiyon

Malzemeler:

1 avuç dolusu çekirdekli mor üzüm
1 çay kadehi mor dut
Su
Buz kalıbı ve çubuk

Hazırlanışı:

Üzümleri iyice yıkayıp, saplarını ayırın. Ayıkladığınız üzümleri çekirdekleri ve kabuklarıyla beraber, bir ölçü su da ilave ederek homojen hale gelene kadar blendırda karıştırın. Karışmış olan üzüm püresini buz kalıplarına dökün, çubukları kalıbın ortasına yerleştirip derin dondurucuya yerleştirin. Donana kadar vasati 3-4 saat beklettikten sonra soğuk biçimde harcayabilirsiniz.

Hazırlama Süresi: 5 dakika, Donma Süresi: 3-4 saat, 1 porsiyon ‘mor buz ’un enerji içeriği: 35kkal

Tüketim teklifi:

Mor buzları yemekten 1 saat sonra ara öğünde meyve hakkınızın yerine rahatlıkla harcayabilirsiniz. 1 adet mor buzun enerji içeriği 1 porsiyon meyveden dahi daha azdır. Bu ferahlatıcı ve kolay tarif, içeriğindeki üzümden dolayı resveratrol ve antosiyanin adlı çok güçlü antioksidanlardan zengindir. Mor üzüm, içeriğindeki antioksidanlar sayesinde kansere karşı gözeticidir; kalp arkadaşıdır; antiaging ihtiyarlamayı önleyici özelliktedir. Ayrıca hem çözünür hem çözünmez posa kapsadığından sindirim sistemini tertip edici tesiri de bulunur. Şeker ilavesi olmayan, yalnızca meyveden oluşan harika lezzet, hem tatlı gereksiniminizi karşılayacak hem de kilo alımlarına neden olmayacak

38001_3.jpg