Migren hastalığının bulguları ve neticeleri ani duyma kaybına aman dikkat!
Sağlık Yazıları

Migren hastalığının bulguları ve neticeleri ani duyma kaybına aman dikkat!

Ne kadar iyi dinlerseniz duyun, senelik duyma testi yaptırmak uslucadır. Şayet migreniniz varsa bu testleri sıkılaştırmak faydanıza olacaktır. Araştırmalar, migrenden muzdarip olanların, olmayanlara mukayeseyle daha fazla duyma kaybı tehlikeyi taşıdığını, migren hastalarının ani duyma kaybının iki kat daha fazla olduğunu gösteriyor.

Peki nörolojik bir hastalığın duymanızla ne alaka? Mısır Assiut Üniversitesi Sağlık Kurumu Nöroloji ve Psikoloji Bölümü’ndeki tahlilciler tarafından yapılan bir araştırmaya göre baya bir alakası var. İstanbul Aydın Üniversitesi VM Medical Park Florya Sağlık Kurumu ’nden Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. M. Melih Çiçek, bu mevzuda şu bilgileri veriyor:

 “Tahlilciler elektrofizyolojik testleri kullanarak, migren hastalarının kokleadaki işitsel yollarının işlevine baktılar ve migren hastalarının üçte ikisinin bir veya daha fazla anormalliği olduğunu keşfettiler. Uyarılınca kokleadaki kıl hücrelerinin titreşimlerinden kaynaklanan ekoları ölçen otoakustik emisyon testi ve beynin ses cevabını ölçen işitsel beyin sapı tepkisi de teste dahil edildi. Tahlilciler, bu anormallikleri, migren hücumları sebebiyle duyma sisteminin hasar gören kan dolaşım sistemine bağladılar.

Kokleadaki duyu hücrelerinin sağlıklı bir biçimde çalışabilmesi için sağlıklı bir kan dolaşımı koşuldur. Sirkülasyonda görülen bir eksilme netice olarak bu hücrelerin zarar görmesine veya can vermesine neden olabilir. Bu da sensorinöral duyma kaybına neden olur.

ANİ DUYMA KAYBI İKİ KAT DAHA FAZLA

Buna ek olarak, Tayvan’daki Taipei Gaziler Genel Sağlık Kurumu analistleri tarafından yapılan araştırmada, migren hastalarının ani sensorinöral duyma kaybı olarak öğrenilen ender bir gidişata neredeyse iki kat daha fazla maruz kaldığı bulundu. Bu vaziyetten etkilenen fertler, genellikle, bir veya iki kulakta, açıklanamayan, süratli bir duyma kaybına maruz kalırlar. Bu vaziyet ani bir biçimde ya da birkaç gün içinde ortaya çıkabilir.

ACİL BAKIM GEREKTİREBİLİR 

Ani duyma kaybının her sene 5 bin şahıstan birini etkilediği hipotez ediliyor. Genellikle, bunlar 40-50 yaş arası erişkinler.

Aniden duyma kaybı yaşarsanız, acil bir sağlık kuruluşundan şipşak destek isteyin. Migren hastalığı teşhisi konulursa rehabilitasyon tasarınızın, senelik duyma testi kapsadığından emin olun.”