Mide yanması neden olur mide yanmasına iyi gelen besinler ve meşrubatlar nelerdir?
Sağlık Yazıları

Mide yanması neden olur mide yanmasına iyi gelen besinler ve meşrubatlar nelerdir?

Mide asidinin yemek borusuna doğru çıkarak gırtlağa doğru oluşan yanma ve ekşime hissine mide yanması denir. Mide yanmasının tek nedeni yediğimiz ve içtiğimiz şeyler değildir, bazen başka nedenlere bağlı olarak mide yanması sezebiliriz. Beslenme biçiminizde yapacağınız bir ekip farklılıklar ile mide yanmasından kurtulabilirsiniz. Eğer kronik bir hastalığınız yoksa harcadığınız yiyecekleri hazmedemiyor olabilirsiniz. Gıdaları çiğnemeden yutmak, ağır beslenmek mide yanmasına neden olur. Sizde hastalıktan şikâyet ediyorsanız gıdaları çiğneyerek yutmayı ve kolay hazmedebileceğiniz yiyecekleri seçim edebilirsiniz. Haftada 3 günden fazla süren mide sızısı ve yanması yaşıyorsanız kesinlikle bir uzmana görünmelisiniz.

MİDE YANMASINA İYİ GELEN GIDA VE MEŞRUBATLAR

SÜT

Süt mide yanmasına çok iyi kazanç mideniz yandığında 1-2 yudum süt içebilirsiniz. Laktoz intoleransı olanlar laktozsuz süt içebilir ancak midede ülseri olanlar süt harcamamalıdır.

KARBONATLI SU

1 kadeh su ilave edeceğiniz 1 çay kaşığı karbonat midedeki hidroklorik asidin tesirini eksilterek yanmanıza iyi gelecektir.

NEBAT ÇAYI

Yemek yedikten hemen sonra meşrubatınız papatya ve meyan kökü çayı yiyecek asitlerini yasaklayarak midede yanma oluşumunu yasaklayacaktır. Kekik çayı ise sindirimi kolaylaştırarak mideyi hafifletir.

TARÇINLI BAL

Mide asidi ve ülser için kullanılan bal, tarçınla karıştırarak yenildiği zaman midenizi durgunlaştırır.

PATATES

Patates sindirim ve mide problemlerini eksiltir. Mide yanmasını önlemek için patatesi ham ya da haşlanmış olarak harcanabilirsiniz.

YÜRÜYÜŞ

Şayet mideniz gaz birikiminden dolayı yanıyorsa, sırtınızı dik tutun ve midenize dairesel hareketlerle masaj yapın. Öteki bir alternatif olarak yürüyüş yapmak midenize gevşetecektir.