Mide Yanması Bir Hayli Sağlık Probleminin Habercisi
Mide ve Bağırsaklar

Mide Yanması Bir Hayli Sağlık Probleminin Habercisi

Uzman Diyetisyen Serkan Meblağ, mide yanmasının başta yaşam niteliğini düşürmesinin yanı gizeme bir hayli sağlık probleminin de habercisi olduğu belirtti.

“Mide yanması ve boğazda da bunu seziyorsanız alt özafagus sfinkteri ismi verilen kapakta problem olduğu ve mide asidinin yemek borusunu tahriş ettiği kısacası reflü hastası olduğunuz anlamına gelmektedir” diyen Meblağ, “Bazı beslenme stili yanlışlıkları mide problemlerinin tetikleyicisidir. Bu yanlışlıklardan bahsedecek olursak. Fazla ölçüde yemek yemek: Mide yanmasını ve ekşimesini yasaklamak için başlangıçta özel besinler düşünülmeden harcanan yemek ölçüsüne bakılmalıdır. Şayet fazla hacimde yiyecek bir anda mideye erişirse mide yanması çoğalacaktır. Bir yiyecek mide yanmasına iyide gelse makûsta gelse fazla ölçüde harcandığında her zaman rahatsızlık verici olacaktır.” diye konuştu.

“Az ve sık beslenerek fazla ölçüde yiyecek tüketiminden kaçınmış olursunuz. Bu vaziyette midenize bir anda yük binmez ve sindirim operasyonu daha kolay olur. Mide yanmasını yasaklamanın diğer bir yolu ise tabaklarınızın ebatlarını küçültebilirsiniz. Bu biçimde bir öğünde daha az yiyecek alımı olacaktır. Süratli yemek yemek: Mide yanmasını sezmek istemiyorsanız süratli yemek tüketiminden sakınmalısınız. Süratli yiyecek harcandığında sindirim operasyonu istenildiği gibi olmaz ve bu vaziyet midenizdeki yanmayı tetikler. Ayrıca her ikram edilen gıdaya evet dememeyi öğrenmelisiniz.

Nasıl çözülebilir? 

Günlük süratli yaşam ve yaşamın temposuna yetişmek için yemek genelde ikinci tasarıya atılmıştır. Bu vaziyette yemeklerin süratli yenilmesine neden olmaktadır. Yavaş yenilen yemek sindirim sisteminizin daha kumpaslı ve yorulmadan çalışmasına neden olacaktır. Ayrıca yavaş yemek yemeniz bir öğünde daha az kalori alacağınız anlamına da gelmesi sebebi ile var olan kilo probleminiz içinde iyi bir çözüm olacaktır.

Yağlı yiyecekler harcamak: Yağ içeriği yüksek olan besinler genel olarak sindirimi uzun sürer bu sebeple mide de kalma vakitleri daha uzundur. Uzun müddet mide de bulunan yağlı besinler midenizdeki problemi çoğaldıran başlıca etkenlerdendir. Kızarmış tavuk, cips, teni ile beraber harcanan tavuk kanat veya kızartılmış tüm yağlı yiyecekleri sıklıkla harcıyorsanız mide problemi yaşamanız kaçınılmaz olacaktır.

Nasıl çözülebilir?
Hoşlandığınız gıdalardan bırakmak zorunda değilsiniz. Yalnızca hazırlanma ve pişirilme usullerine de dikkat ederek aynı gıdayı rahatlıkla harcayabilirsiniz. Değişik biçimde hazırlanan yiyecek mide ekşimesinin en büyük destekçisidir. Kavurma ve kızartma yerine fırında, ızgara gibi usullerle aynı yiyecekleri harcayabilirsiniz. Etlerin görünen yağlarının hazırlanma kısmında kullanılmaması da mide problemlerinizin yaşanmamasında önemlidir.

Asitli besin harcamak: Domates, domates sosu veya bunalmış portakal, greyfurt ve limon gibi besinler mide ekşimesini tetikleyebilir. Bunların en büyük özelliği asidik olması ve duyarlı olan midelerde problem çıkarma tehlikelerinin fazla olmasıdır. Yeniden bazı salata sosları ve sirke asit içerikli olması sebebi ile midenizdeki problemleri tetikleyebilir.

Nasıl çözülebilir?
Bu yiyeceklerden bırakamıyorsanız ilk olarak daha az sıklıkta harcanmasına özen gösterin. Salatalara daha az bunalan sirke ve limon midenizdeki problemin daha düşük seviyede yaşanmasını sağlar. Ayrıca portakal ve greyfurt gibi yiyecekleri mide gözetici özelliği olan yoğurt ile beraber harcayabilirsiniz.

Kaynak : Sabah