Mide kanseri neden olur daha çok erkeklerde görülüyor!
Sağlık Yazıları

Mide kanseri neden olur daha çok erkeklerde görülüyor!

Kansere bağlı vefat sebepleri arasında ilk sıralarda yer alan mide kanseri kilo kaybı, karın sızısı, kusma, midede kabarıklık gibi bulgular veriyor. Mide kanserinden korunmak için ise özellikle tuzlu ve tütsülenmiş gıdalardan uzak durmak gerekiyor.

Mide kanseri ile alakalı ehemmiyetli bilgiler paylaşan Medigold Sultan Sağlık Kurumundan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Kar,” Mide kanseri sıklıkla 50-60 ’lı yaşlarda bayanlara kıyasla daha çok erkeklerde görülen, kansere bağlı vefat sebepleri arasında ilk sıralarda yer alan riskli bir kanser cinsidir. Tuzlu besinler, tütsülenmiş ve mangalda hazırlanmış besinler, helikobakter pilori enfeksiyonu, sigara, geçirilmiş mide operasyonları, kronik atrofik gastrit mide yüzeyinin uzun süreli irini, pernisiyöz kansızlık gibi nedenler mide kanseri riskini çoğaldırır. İştahsızlık, kilo kaybı, karın sağrısı, halsizlik, bulantı, kusma, midede kabarıklık, karaciğer gelişmesi, karında akışkan birikmesi gibi bulgular verir. Böyle bir gidişatta hastaların acil olarak uzmana müracaat etip endoskopi yaptırmaları nasihat edilir. “dedi.

Ülkemizde en sık tesadüfülen kanserler arasında.

Mide kanserinin ülkemizde en sık tesadüfülen kanser cinslerinden biri olduğuna dikkat toplayan Fatih Kar erken tanının ehemmiyetine dikkat çekti. Kar,” Mide kanseri muhtelif sebeplerden dolayı mide mukozasında makûs mizaçlı urların büyümesi neticesinde asıllaşır. Mide kanseri tüm kanserler arasında en sık karşılaşılan dördüncü kanserdir. Ülkemizde en sık tesadüfülen kanserler arasındadır. Midenin rastgele bir bölgesine yerleşen ve genellikle lenf bezleri, karaciğer, akciğer gibi uzuvlara yayılım yapabilir. Erken tanı bu kanserde de büyük ehemmiyet taşıyor. Doğru rehabilitasyonlar uygulanarak mide kanseri hakimiyet altına alınabilir. Korunmada ise uzman hakimiyeti ve doğru beslenme büyük rol oynuyor.” ifadelerini kullandı.

Operasyon sonrası kumpaslı hakimiyet koşul.

Mide kanseri rehabilitasyonlarının multidisipliner bir yaklaşımla tasarlandığını ifade eden Kar,” Erken düzeyde tanı konulan uygun hastalara operasyon kısmeti doğmaktadır. Takribî 2-5 saat süren mide operasyonu sırasında midenin büyük bir kısmı veya tamamı alınmaktadır. Mide operasyonu sonrası da hastaların kesinlikle kumpaslı hekim hakimiyetinde kalması gerekir. Hastanın beslenme programını ve biçimini uzmanların önerdiği biçimde tertip etmesi gerekir. İleri düzeyde tanı konmuş hastalara cerrahi önerilmemektedir. Bu surattan erken teşhis mide kanserinde hayat kurtarıcıdır. Mide kanseri genellikle geç yarıyılda şikayet verir. Bu sebeple hastalar çoğunluğu tutulduğunda ileri aşamalara erişilmiş olmaktadır. Erken teşhis edildiğinde ise tamamen iyileşme sağlanabilmektedir. Bu sebeple cemiyetsel bilinçlenme mide kanserinin önlenmesi ve rehabilitasyonunda çok ehemmiyetlidir. Muhakkak aralıklarla hakimiyet olmak ve endoskopi yaptırmak erken teşhiste çok ehemmiyetlidir.” biçiminde konuştu.