Mevsim geçişlerinde hastalanmamak için ne yapılmalı
Sağlık Yazıları

Mevsim geçişlerinde hastalanmamak için ne yapılmalı

Özellikle mevsim geçişlerinde karşılaştığımız hastalıklara karşı beden mukavemetini gözetmek ve hastalanmamak için içmeniz gereken nebat çaylarını bir araya elmaelma.com okurları için bir araya getirdik. Özellikle bu yarıyıllarda hastalanma olasılığına karşı bu çayları harcayarak kendinize gözetebilirsiniz. İşte şifa kaynağı olan nebat çayları…

ENFEKSİYON DÜŞMANI EKİNEZYA

Enfeksiyonlara karşı tesirlidir. Grip ve nezle gibi bulaşıcı hastalıklarda ehemmiyetli rol oynar. Bir çay kaşığı ekinezyayı bir kadeh suda on dakika kaynatıp harcayabilirsiniz.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ İÇİN ZENCEFİL ÇAYI

Gribin baş düşmanı zencefilin bereketleri saymakla bitmiyor. Grip, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, öksürük ve bulantı için harika bir seçenek olan zencefil bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği ile de ön tasarıya çıkmayı muvaffak oluyor. Ağrı kesicidir ve kansere karşı savaş açar. Bir kadehi kaynamış su ile doldurun. İçine bir tatlı kaşığı zencefil, bir tatlı kaşığı bal ve yarım limonun suyunu ilave edip karıştırın. Her gün tüketim için uygundur

DURGUNLAŞTIRICI ÖZELLİĞİYLE PAPATYA

Yaraları iyileştirmede tesirlidir. Özellikle hastalık yarıyılında ağız içinde oluşan yaraların rehabilitasyonunda tesirli olur. Boğaz ağrılarını giderir ve durgunlaştırıcı tesire sahiptir. Kaynar suyu bir kadehe doldurun ve içine iki tatlı kaşığı papatya ilave edin. Üstünü kapatıp takribî on dakika bekletin. Zamanın sonunda süzüp harcayabilirsiniz.

HAZIMSIZLIĞA KARŞI ELMA ÇAYI

Elma kapsadığı E ve C vitaminleri ile bağışıklık sistemini koruma özelliğine sahiptir. Lifli yapısı ile hazımsızlığı ortadan kaldırır. Tarçın, irin sökücüdür. Büyük bir antioksidan kaynağı olan tarçın kalp hastalıklarına tutulma ihtimalini düşürür. Kansere karşı korur, enfeksiyonlarla savaşır. Elmalı tarçın çayını siyah çay ile aynı usulü kullanarak demleyip harcayabilirsiniz.

KIŞ MEVSİMİNİN VAGZEÇİLMEZİ IHLAMUR

Kokusu herkes tarafından beğenilen ıhlamur, nebatların en öğrenilenlerinden olmakla beraber oldukça da kıymetlidir. İdrar ve balgam söktürücüdür. Göğsü yumuşatır. Kış aylarında harcanması çok yararlıdır. Siyah çay ile aynı usulde demleyip harcarken bal ve limon ile tatlandırabilirsiniz.

SİNDİRİM MESELEYİ YAŞAYANLAR İÇİN KARAHİNDİBA

Karahindiba sindirim sistemi için oldukça yararlıdır. Bedendeki kanı arınma özelliğine sahip olan bu nebat sizi mevsim geçişlerinin güçlüklerine karşı gözetecek. Karaciğer ve böbrek arınıcı olarak kullanılır. Bir tutam Karahindiba nebatını kaynamış suda on dakika bekletip harcayabilirsiniz.