Grip anneler emzirirken bu 7 kaideye dikkat!
Sağlık Yazıları

Grip anneler emzirirken bu 7 kaideye dikkat!

 Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Yavrucu, emziren annelerin gripken aksine daha çok emzirmeleri gerektiğini ancak bazı kaidelere dikkat edilmesinin koşul olduğunu belirterek “Gripken emzirmeye ara vermek bebeğe daha fazla hasarı değen bir gidişattır. Zira emzirirken virüsle enfekte olan annenin bedeninde bu virüse karşı gelişmiş olan antikorlar emzirme yoluyla bebeğe geçip, bebeğin hasta olmasında önleyici tesir yapacakken, emzirmenin kesilmesi ile bu vaziyete mani olmuş oluruz. Üstelik bebeği enfeksiyonlardan kansere dek bir hayli hastalıktan gözetici özelliği olan anne sütünden yoksun etmiş oluruz. Dolayısıyla bazı kaidelere kesinlikle dikkat etmek kaydıyla, gripken de bebeğinizi natürel, gözetici bir ilaç olan anne sütü ile besleyin, bol bol emzirin, yorgunsanız da sütünüzü sağarak bebeğinizi beslemeye devam edin” diyor. Dr. Çiğdem Yavrucu, 1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftası kapsamında yaptığı açıklamada, grip olan annelere kesinlikle dikkat etmeleri gereken kaideleri anlattı, önemli uyarılar ve tekliflerde bulundu.

Gripken öpmeyin

Grip virüsü solunum yoluyla, öksürük, hapşırık gibi damlacık yoluyla dağıldığı için emzirirken soluğunuzun doğrudan bebeğinize doğru olmamasına dikkat edin.

Maske kullanmak bebeğinizi gözetmeye takviyeci tesir sağladığından hem ev içinde hem de emzirirken maske takın.

Maskenizi 20 dakikada bir değiştirin

Maske kadar maskenin doğru kullanılması da bir o kadar ehemmiyetli. Maskenizi her 20 dakikada bir yenisi ile değiştirin ve daha öncekisini ortalıkta vazgeçmeyin. Ağzı iyice kapatılmış bir poşet içerisinde çöpe atın.

Her emzirme evveli ellerinizi kesinlikle yıkayın

Grip virüsünün salgılar yoluyla dağılmasında eller çok ehemmiyetli bir bulaş kaynağı. Bu sebeple özellikle maskeye değdikten sonra ya da emzirmeden evvel ellerinizi sık sık yıkamanız gözetici tesir sağlaması açısından büyük ehemmiyet taşıyor. Ayrıca annenin göğüs ucunun, giysisinin pak olması da gribin bebeğinize bulaşmaması açısından son derece ehemmiyetli.

Odayı sık sık havalandırın

Gerek soluğunuz gerekse öksürüp aksırırken odaya dağılan damlacıklar, uzun saatler havada asılı kalarak odadaki öbür bireylere basitlikle bulaşıyor.

Bu sebeple odaları sık sık havalandırın ve etrafa pak hava girmesini sağlayın.

 

Bol su için

Süt imalinde birinci derecede faal bir kaynak olan su, aynı zamanda enfeksiyon casuslarının bedenden atılmasında da ehemmiyetli bir rol oynadığı için çok kıymetli bir gözetici tesir sağlıyor. Bu sebeple grip olursanız da kesinlikle emzirmeye devam edin ve bu süreçte bol bol su için.

 

Uykusuz kalmayın

Emzirmek anne için oldukça yorucu bir tempo yarattığından annenin uykusuz kalmaması, dinlenmesi hem yeterli ölçüde sütün oluşması hem de bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek beden mukavemetini artırıcı tesir yarattığı için hastalıklara karşı ciddi seviyede korunma sağlıyor. Bu sebeple uykusuz kalmamaya, fırsat buldukça şekerleme yapmaya özen gösterin.

Bu yiyecekleri kesinlikle harcayın!

Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Yavrucu, “Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek, gribe karşı beden mukavemetini artırabilmek için sıhhatli beslenmeniz koşul.

Proteinden zengin beslenmek süt ölçüsünü artırdığı kadar bağışıklık sistemini de kuvvetlendirdiğinden kırmızı etin yanı gizeme haftada 2-3 gün kesinlikle mevsim balığı, rastgele bir alerji vaziyetiniz yoksa her gün yumurta harcayın. Şayet bebeğinizin süt alerjisi yoksa evde yapılmış yoğurt, kefir gibi probiyotik kapsayan yiyecekler de bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği için harcamaya özen gösterin” diyor.

.