Mantar zehirlenmesi nasıl anlaşılır boyunda kızarıklık varsa dikkat!
Sağlık Yazıları

Mantar zehirlenmesi nasıl anlaşılır boyunda kızarıklık varsa dikkat!

Mineral açısından zengin ve besleyici özelliğiyle öğrenilen mantar aynı zamanda yiyecek zehirlenmelerinin de sık yaşandığı bir gıdadır. Şuursuzca harcanan mantar, bazen ciddi tepkinlere neden olurken kimi zaman ise ölümcül neticelere sebebiyet verebilmektedir. Uzmanlar her mantarın harcanmaması gerektiği ile alakalı açıklamalarda bulunmaktadırlar. Peki mantar zehirlenmesi nasıl hakikatleşir? Mantar zehirlemesi vaziyetinde neler yapılmalıdır? suallerinin cevaplarını bilmek için içeriğimize göz atabilirsiniz..

YALNIZCA UZMANLAR KAVRAYABİLİYOR

Mantarların zehirli olup olmadığını kavramak uzmanlık gerektiriyor. Dünyada 150 binden fazla mantar cinsi bulunurken içlerinde 100 kadar zehirli cinsi vardır. Bir mantarın zehirli ya da zehirsiz olduğuna kendi kendimize karar vermek ve bulduğumuz rastgele bir mantarı harcamak ölümcül neticeler doğurabiliyor. Bir mantarın zehirsiz olduğunu tanımlayabilmek için ise öğrenilen kesin bir kriter bulunmuyor.

BU BULGULARA DİKKAT!

Bulantı ve kusma, tansiyon düşüklüğü, nabızda çoğalış, surat ve boyunda kızarma ve terleme gibi bulgular mantarda bulunan zehirli maddenin özelliğine göre değişebiliyor.Bu semptomları 2 saat içinde üreten mantarlar olduğu gibi bulguların 6 saat sonra görüldüğü mantar cinsleri de bulunuyor. Ancak bulguların 6 saat sonra görüldüğü mantar cinsleri daha riskli olabiliyor.Belitilerin 2 saat içinde ortaya çıktığı zehirlenmelerde vefat tehlikeyi çok daha az.

İLK FIRSATTA BOL SU İÇİRİLMELİ

Zehirlenen şahısta fazla ölçüde su kaybı oluşur.Mantarın kapsadığı zehirli maddenin atılması için birey ilk fırsatta bol su içirilerek kusturulması gerekiyor.Zehirlenen birey süre kaybedilmeden en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Harcanan mantarla alakalı hekime verilecek bilgi rehabilitasyonda çok ehemmiyetli olmaktadır.Eğer harcanan mantardan bir misal var ise hekime gösterilmelidir.