Kızartma yiyince bedenimize neler oluyor?
Sağlık Yazıları

Kızartma yiyince bedenimize neler oluyor?

Kızartma hoşlanarak yediğimiz ama aynı zamanda da sıhhatimize hasar verdiğimiz bir pişirme usulü. Sıhhatli beslenme içinde uzmanlar genellikle kızartmayı önermiyor. Peki neden önermiyorlar? İşte yanıtı…

Gıdaların yapısında bulunan protein et, tavuk, balık proteinden zengindir ve şekerin patatesin nisaştası yüksek sıcaklıktaki tepkinleri neticesinde akrilamid ismi verilen madde oluşur. Bu oldukça hasarlı ve kanserojen bir maddedir.

35081_8.jpg

Trans formuna geçen yağın bedene bir hayli hasarı vardır. Bunların başında kalp damar hastalıkları LDL kolesterolün yükselmesi, HDL kolesterolün düşmesi, kalp krizi ihtimalinde çoğalış tehlikesinin çoğalması kazanç.

35081_1.jpg

İnsüline cevap eksilmesine bağlı diyabet gelişimi kollanabilir. Karaciğerin bütün işlev gösterememesine bağlı toksik öğelerin yok edilmesinde aksamalar büyüyebilir.

35081_2.jpg

Hücre çeperinin yapısını bozarak, hücrelerin işlev gösterememelerine neden olabilir. Ayrıca kızartma usulü ile gıdaların kanserojen özellik kazandığı unutulmamalıdır. Bu vaziyet kanser büyüme riskini çoğaldırabilir.

35081_3.jpg

Bunun yanı gizeme fazla kalori alımına neden olup obezite gelişimini tetikler.Kızartma usulü kullanılarak yapılan etler, tavuklar, balıklar ve sebzeler patates, kabak, patlıcan, biber vb. gıda kıymetini kaybeder.

35081_4.jpg

Etler protein niteliğini, sebzeler ise vitamin ve mineral kıymetlerini kaybeder.

35081_5.jpg

Kızartma ile balıkta bulunan omega 3 yağ asitleri kızartma yağına geçerek yok olur.

35081_6.jpg

Bunların yanında kızartma usulü ile bu yiyecekler hasarlı özellik kazanır.

35081_7.jpg