Mamografi ne zaman ve kimlere yapılır?
Kanser

Mamografi ne zaman ve kimlere yapılır?

Mamografinin kullanımı ile daha evvel rehabilitasyon talihi çok düşük olan meme kanseri, günümüzde bcerahatçi safhada yakalanabiliyor ve rehabilitasyonda başarı oranı yüzde 90’ın üzerine izliyor. Meme kanseri ile çabada mamografi en büyük efor!

Tüm dünyada meme kanseri görülme oranları çoğalırken, vefat oranlarında ise aksine eksilme mevzubahisi. Memedeki kanser ya da kanser dışı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan şişliklerin erken yarıyılda teşhis edilmesinde mamografi ehemmiyetli rol oynuyor. Öyle ki kendiliğindene ya da bir doktorun tetkikinde ele gelebilecek büyüklüğü erişmemiş kitlelerin tespit etilmesinde de mamografi faal bir yöntemdir.

Genel Cerrahi Uzmanı Hekim Hamdi Koçer, mamografinin gerektiğinde her yaştan kadına güvenle uygulanabildiğini belirtiyor ve ilave ediyor: “Memede aydınlatılması gereken kuşkulu bir vaziyet varsa, hem ultrasonografi hem mamografi yapılabilir. Ancak genç yaşlarda meme dokusu çok yoğun olduğundan mamografinin yerine, ultrasonografi daha kolay uygulanır.”

Yaş ilerledikçe kanser görülme tehlikeyi çoğalırken, beraberinde kanserin de mamografi ile teşhis edilme talihi çoğalıyor. Bu sebeple ileri yaşlarda çekilen mamografiler meme hakkında daha çok balaka veriyor.

Mamografi tarama veya tanı emelli yapılıyor. Tarama emelli mamografiler, hiç yakınması olmayan kadınlara topluca yapılan tahliller olarak adlandırılıyor. Bu tahlillerin fiyatı da bir sağlık kuruluşu, kamu veya sivil toplum teşkilatı tarafından karşılanıyor. Rastgele bir yakınma veya endişe ile kendiniz hekime başvurduğunuzda, tetkikten sonra yalnızca ultrasonografi ile yeterli bilgiye ulaşabiliyorsa bununla yetinilebilinir. Tanısal emelli mamografi de çekilmesi gerekiyorsa, bu noktada tanısal emelli muayene her yaştaki kadına yapılabiliyor. Ancak unutmamak gerekir, 35-40 yaşından evvelki mamografiler hudutlu miktarda balaka veriyor. Koçer, “Rastgele bir meme yakınması olan bir kadın bana başvurduğunda; tetkikine, ailesel tehlikelerine, şahsi tehlikelerine ve memenin yoğunluğuna bağlı olarak 35-40 yaş aralığında ilk mamografisine sürükletiyorum. Özel takip gerektiren bir patolojisi yoksa 40 yaştan sonra kumpaslı takibe başlamasını öneriyorum.” diyor.

Rutinde 40 yaşın üzerinde her sene ya da 2 senede bir mamografi ve ultrasonografi çekilmesi öneriliyor. Unutmayın; kumpaslı hakimiyet, meme kanserinin rehabilitasyon edilebilir bir safhada tutulma kaderini artırıyor.