Madde Madde Kanseri Tetikleyen Etmenler
Kanser

Madde Madde Kanseri Tetikleyen Etmenler

Kanser; içinde bulunduğumuz asrın kaçınılmaz ve çoğu kere ne yazık ki naçar hastalığı olarak karşımıza çıkıyor. Kanser hastalığına tutulanları zorlu bir süreç bilave ediyor.

Madde Madde Kanseri Tetikleyen Etmenler

   Teknolojinin büyümesi ve beşeri duyarsızlıkların da tesiri ile etrafın kirlenmesi, ekolojik balansa hasar verilmesi, yiyeceklerin genetiği ile oynanması, hormon yüklü olmaları ve ışınımın aşırılığı gibi birçok sebep kanseri tetikliyor.

   Kansere neden olan etkenleri genel olarak şöyle sıralayabiliriz:

·         Genetik Etmenler

·         GDO ’lu ve hormonlu yiyecekler

·         Hava lekeliliği

·         X-Ray ışınları

·         Işınım

·         Yanlış beslenme

·         Hazır yiyeceklerin tüketimi

·         Fazla kırmızı et tüketimi

·         Benzin, asbest gibi bazı hasarlı kimyasal maddeler

·         Sigara ve içki tüketimi

·         Uzun vakit güneş ışığına maruz kalma

·         Muhtelif virüsler

·         Fazla kilo

·         Yeterli hareket etmeme

   Kansere sebep olan bir öteki etken ise serbest radikallerdir. Daha doğru açıklamak gerekirse serbest radikaller her insanın bedeninde bulunan bir elektronunu kaybetmiş, bir oksijen atomu kapsayan moleküllerdir.  Tereddüt başka bir deyişle reaktiftirler. Bu da onları sıhhatli hücrelere hasar vermelerine yol açar. Her insanın bedeninde bulunan serbest radikaller yukarıyadaki etkenlerle çoğalış gösterirler. Bu da daha fazla hücrenin hasar görmesi demektir. Serbest radikallerden korunmak içinse “antioksidan”lardan destek almalıyız. Antioksidanlar serbest radikallerin tereddüt yapısını giderir, hücrelere hasar vermesini önler. Misalin üzüm, böğürtlen, yaban mersini, çörek otu, yeşil yapraklı sebzeler, ısırgan bitkisi, yeşil çay, buğday, badem, kuşburnu, elma, brokoli, domates gibi besinler antioksidan bileşenler taşır.  Bu bitkilerden bolca faydalanmak hem kumpaslı beslenmeyi takviyeler hem de kanser tehlikesini eksiltir.