Lejyoner hastalığı nedir klima kullanırken dikkat!
Sağlık Yazıları

Lejyoner hastalığı nedir klima kullanırken dikkat!

Sıcak havalarda oda ısısını düşürerek konforlu bir civar yaratmak için kullanılan klimalar aynı zamanda hava yolu ile bulaşan mikroorganizmaların da kaynağı olabiliyor. Klima yoluyla bulaşan ve klima hastalığı olarak öğrenilen “lejyoner hastalığı”, zatürre gibi ciddi üst solunum yolu meselelerine yol açabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kısmı ’nden Prof. Dr. Necla Songür, klima hastalığı ve rehabilitasyonu hakkında bilgi verdi.

KOMAYA DAHİ GİREBİLİRSİNİZ

Civarlarda bulunan klimaların şayet hijyeni ve pakliği iyi yapılmazsa, “lejyonella” ismi verilen bir bakteri üremektedir. Akarsu, nehir, göl, sauna, hamam, jakuzi, fıskiye, havuz, duş başlığı gibi sulu ve nemli civarlarda ya da klimalarda üreyen bu bakteri, solunum yoluyla bulaşmaktadır. Hakikatinde her gün karşılaşılan bu bakteri, bağışıklık sistemi güçlü olmayan şahıslarda, ilk olarak üst solunum yolu hastalığı olarak kendini gösterir, rehabilitasyon edilmediğinde de akciğere yerleşerek zatürreye neden olabilir. Bu gidişat, şahsı komaya kadar götürebilecek bir sürece yol açabilir.

Lejyoner bu bulgular ile kendini gösteriyor:

1.Ateş

2.Halsizlik

3.Eklem sızısı

4.Geçmeyen kuru öksürük

5.Balgam çıkarma lüzumu ve balgam çıkarmada güçlük,

6.Baş sızısı

7.Bilinç fluluğu

8.Nefes darlığı

9.Uykuya eğilimli olmak

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ DÜŞÜ OLANLAR DİKKAT

Nezle ve grip gibi üst solunum yolu hastalıkları gibi bulgu veren klima hastalığı, çok kısa bir zaman içerisinde alt solunum yollarını da tutarak, akciğerde iltihaplanmaya neden olabilir. Hem hava hem de ağ suyu yoluyla bulaşabilen klima hastalığı, özellikle bağışıklık sistemi cılız olan şahısları etkilemektedir. Bu bireylerin yaşadıkları civara ve yaz döneminde tatil bölgelerindeki klimaların hakimiyetinin yapılıp yapılmadığa dikkat etmelidir. Aynı zamanda banyo, havuz ve termal kuruluşlar gibi nemli etraflardaki sistemlerin de hijyeninin yeterince sağlandığından emin olunmalıdır.

 Bu şahıslar yüksek tehlike altında;

50 yaş üstündeki şahıslar
Astım ve KOAH hastaları
Bebek ve çocuklar
Kanser rehabilitasyonu gören hastalar
Uzun süreli kortizon rehabilitasyonu gören hastalar
Organ nakli olmuş hastalar
Erken tanıyla zaferli rehabilitasyon olası

Hastalığın önlenmesi için hem yaşanılan ev hem de otel ve sağlık kurumu gibi büyük yapılardaki klima sistemlerinin uygun bir biçimde bakımlarının yapılması gerekmektedir. Hastalığın tanı ve rehabilitasyonu için de hekimin hastayı özellikle klima hastalığı açısından değerlendirmesi ehemmiyetlidir. Hasta hikayesinde, klima maruziyeti olması veya gidilen bir otel ya da tatil köyü olup olmadığı, suyla fazla temas vaziyeti gibi mevzular denetlenmelidir. Tanı konan hastalara zorunlu antibiyotik rehabilitasyonu başlatılır ve özellikle erken yarıyılda müracaat eten hastalarda zaferli neticeler alınmaktadır.