Genel Sağlık

Banyonu seç, cildini pürüzsüzleştir!

Bu nebatsal banyo her tasaya deva!

.jpg

Kuru, yağlı, sivilceli, irinli, buruşuk ve gergin ten için banyoya giriyoruz. Bu ten rahatsızlıklarından birini seçin ve az sonra okuyacağınız banyolar arasından size en uygun olanını uygulayın.

Hem serinlemek, hem de sıhhatli bir cilde kavuşmak için geri sayım başladı!

33350.jpg

İrinli sivilceli ciltler için ebegümeci banyosu

50 gr. kurutulmuş veya 100 gr. taze ebegümeci çiçeği ve yaprağı ince kıyılmış olarak, kaynar derecedeki 2 litre suyla haşlanır, ılıklaşana kadar demlendikten sonra süzülür ve banyo suyuna ilave edilir. Kan dolaşımını süratlendirmek için banyodan sonra beden, orta sertlikte bir fırça ile fırçalanır.

33351.jpg

Sivilceli ten için okaliptüs yağı banyosu

Banyo küvetini doldurmaya başlayın ve su bir karış kadar yükseldiğinde, azıcık kremanın veya sütün içine karıştırmış olduğunuz 5 damla okaliptüs yağını suya ekleyin.

33352.jpg

Kuru ve duyarlı cilt için yağsız süt banyosu

Yağı alınmış 2 litre süt banyo suyuna ilave edilirken, su iyice karıştırılır. Banyodan sonra ılık bir duş alınır ve hafifçe kurulanılır. Şayet tene banyodan evvel 2 yemek kaşığı zeytinyağı yedirilirse, süt banyosu kuru ten için çok daha tesirli olacaktır. Banyo suyuna ilave edilen 1 kadeh aynısafa çayı da teni yatıştırır.

33353.jpg

Kuru teni olanlar için yağ ve süt banyosu

1 kadeh ılık süt ve bir yemek kaşığı zeytinyağı, kapalı bir kavanozda iyice çalkalandıktan sonra banyo suyuna ilave edilir. Banyonun ardından sıcak duş alınır ve hafifçe kurulanılır.

33354.jpg

Kuru teni olanlar için ikinci öneri: yağ banyosu

50ml bademyağı veya zeytinyağı sıcak banyo suyuna ilave edilir ve iyice karıştırılır.

33355.jpg

Kuru ve olgun ten için bal-süt-tuz banyosu

Banyo küveti doldurulurken 100 gr. deniz tuzu serpiştirilir. Bu arada 1 litre sıcak sütte 250 gr. çiçek balı eritilir ve banyo suyuna ilave edilir. Banyo suyu iyice karıştırılır. Banyodan sonra sıcak duş alınır ve hafifçe kurulanılır.

33356.jpg

Yağlı ciltler için elma sirkesi banyosu

Çeyrek litre elma sirkesi banyo suyuna ilave edilir. Banyodan sonra duş alınmaz, sirkeli su tenin üstünde kurumalıdır. Daha sonra, yağlı olmayan bir ıslatıcı beden losyonu kullanılır. Banyo suyuna ilave edilen 8 damla lavanta yağı, antiseptik tesiri çoğaldırır ve ruhsal açıdan dengeleyici ve hafifletici tesir yapar.

33357.jpg

Teni yatıştırmak için melisa oğulotu ve aynısafa çiçeği banyosu

3’er yemek kaşığı dolusu ince kıyılmış kuru nebat, kaynama derecesinde 1 litre sıcak suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 15 dakika demlendikten sonra süzülür ve banyo suyuna ilave edilir.

Banyodan sonra sıcak duş alınır ve hafifçe kurulanılır.

33359.jpg

Şifalı nebat banyoları

Deriniz yağlıysa 150 gr. mayıs papatyası veya civanperçemi, deriniz sivilceliyse 150 gr. kuru nane veya atkuyruğu kullanın. Nebatlar 1 litre kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve ılıklaşana kadar demlendikten sonra süzülerek banyo suyuna ilave edilir.

33360.jpg

Lavanta yağı banyosu

Çeyrek litre elma sirkesi yağlı ten için veya çeyrek litre krema basmakalıp, kuru veya karmaşık ten için, 8 damla lavanta yağı ile iyice karıştırılır, banyo suyuna ilave edilir ve su da iyice karıştırılır. Krema-lavanta banyosundan sonra ılık duş alınır. Elma sirkesi-lavanta banyosundan sonra duş alınmaz ve kurulanılmaz.

33361.jpg
.