Genel Sağlık

Lastik bantla pratik egzersizler

.

.jpg

Son zamanların en gözde egzersiz aletlerinden pilates bandını hiç sınadınız mı? Yarattığı yumuşak mukavemetle bedeninizi kısa vakitte kumpasa sokan bu ucuz fitness aletinden kesinlikle bir tane alın, biz de size yapabileceklerinizi anlatalım.

27443.jpg

Dizleriniz, kapalı olarak yere dokunacak biçimde şınav pozisyonuna geçin. Bel ve sırtınızın bütün ortasına lastiği yerleştirdikten sonra ön taraftan sıkıştırarak ellerinizle statikleyin. Dirseklerinizden destek alarak eğilip kalktıkça kalça, karın, sırt ve kol adaleleriniz çalışacak. Lastik bantın yarattığı gerilim, aynı enerjiyle daha süratli beden şekillendirmenize destek ediyor.

27437.jpg

Eğilin ve bir bacağınızı bir ayak boyu kadar öne alın. Gerideki ayağınızın altına lastiği resimdeki gibi sıkıştırın ve öbür kolunuzdan destek alarak lastiği öne doğru çekin. Lastiği yakalamaya çalışan bacağınız ve iki kolunuz birden çalışacak.

27438.jpg

Arka kol adalelerini çalıştırmak için aynı pozisyonda dirseğinizi kırış güzergahınızı değiştireceksiniz.

27439.jpg

Yine eğilerek iki ayağınızla lastiğe basın. Lastiği sürüklerken tüm bedeniniz çalışacak. Yalnızca eğilerek bu pozisyonda durmak dahi karın yağlarınızı yakar. Bu duruşa bir de ekstra baskı uygulamanız tıpkı yüzerken olduğu gibi her adalenizi kullanmanızı gerektirecek.

27440.jpg

Çakı pozisyonunu alarak sırtınızı kaldırın ve bacaklarınızı açın. Lastiği baldırınıza dolayın ve iki ucunu çarpraz gelecek çekilde elinizde tutun. Bu biçimde bacaklarınızı açıp kapatarak çalıştırılması en güç yer olan iç bacak adalelerinizi inceltebilirsiniz.

27441.jpg

Dizlerinizi kırarak yere uzanın. Kalça kemiğinizin üzerinden geçirip yerde değişmezlediğiniz lastiğin baskısına karşı kalçanızı kaldırın ve indirin. Dümdüz bir karın ve kalça altını çalıştırmak için daha kolay bir egzersiz yok. Kollarınızı kırmamaya özen gösterin.

27442.jpg