Aile Danışmanı

Kurumsal psikoloji nedir, neyi hedefler?

Kurumsal Psikoloji, iş sıhhatini güzelleştirmeye, iş motivasyonunu güçlendirmeye ve buna bağlı olarak verimliliği arttırmaya yönelik çalışmalar yürüten bir bilim koludur. Psikoloji Biliminin alt alanlarından biri olan ve Psikolojinin sorun çözmeye, randıman arttırmaya yönelik tekniklerini kurumsal vizyonda uygulayan bu bilim kısmı son periyotlarda iş hayatının vaz geçilmez bir kesimi haline gelmiştir. Halihazırda da faal olarak varlığını sürdüren Kurumsal Psikoloji alanı, ortak çalışma asıllı şirketlerin gelişimlerini ve genel verimliliklerini denetim etme noktasında bilimsel ve teknik hizmetler sunmaya devam etmektedir.

İnsan ömrünün değerli bir kesimi ve gerçeği olan iş hayatı günümüz dünyasında daha kolektif hale gelmiş, endüstrileşme ve teknolojideki gelişmeler toplu çalışmanın gerçekleştiği ofis, fabrika, şirket ve gibisi sözleri ömür serüvenimizin önemli kavramları haline getirmiştir. Neredeyse hepimizin iş hayatını geçirdiği bu kurumlar, hayatımızın da kıymetli bir kısmını harcadığımız hayat alanları haline gelmiştir. Vaktimizin büyük bir kısmını harcadığımız bu merkezler toplumsal hayatın ve gündelik ömrün bir modülü olmaktan da geri durmamaktadır.

Hayatımızda bu derece tesirini gösteren iş dünyasının beraberinde getirdiği zorluklar ve atlatılması güç süreçler illaki olacaktır. Bazen ferdî bir durum bazen takım içinde yaşanan bir uyuşmazlık iş hayatının gerçeği olan bu şiddetli süreçleri daha da güçleştirebilir. Sıkıntıların artmaması ve iş verimliliğinin olumsuz tarafta etkilenmemesi açısından Kurumsal manada çalışan bir uzman takviyesi almak kelam konusu iş yeri ismine hayati bir ehemmiyet taşımaktadır.

Bu istikametteki profesyonel bir takviyeye kıymet veren işletmeler, çalışanlarındaki verimliliğin ve iş motivasyonun gözle görülür oranda arttığı gözlemleyebilir. Memnun ve konsantre çalışanlarsa kelam konusu işletme ismine parlaklığı öngörülebilir bir gelecek vaat etmektedir. Bu sebeple kurumların iş tertiplerini sıkıntısız bir biçimde sağlayabilmeleri ve grup çalışmasını mümkün en verimli biçimde gerçekleştirebilmeleri için Kurumsal Ruhsal Danışmanlık hizmeti vaz geçilmez bir uyum metodudur. Aktif ve verimli iş prensibine sahip Kurumların bilimsel olarak temellendirilmiş profesyonel dayanaklara başvurmaları edindikleri misyonun tam manasıyla gerçekleşebilmesi açısından yeterli bir adım olacaktır.