Kulağa hasar veren şeyler neler piercingler göründüğü kadar masum değil!
Sağlık Yazıları

Kulağa hasar veren şeyler neler piercingler göründüğü kadar masum değil!

Kulağa hasar veren alışkanlıklar nelerdir? Günlük yaşamımızda alışkanlık haline getirdiğimiz bazı şeyler kulak sıhhatini negatif doğrultuda etkiliyor!

BAŞ DÖNMESİ  BELİRTİLERİ OLABİLİR!

Kulaklar dinleme vazifesinin dışında balansın sağlanmasında ehemmiyetli rol oynar. Baş dönmesi, kulakta çınlama, basınç çoğalışı ve kulakta tıkanma hissi iç kulaktaki denge sisteminin etkilendiğini gösterir bu belirtilerin hafife alınması zamanla duyma uzvunun da hasar görmesine neden olabilir. Denge sistemini etkileyen nedenler dinlemenin de etkilenebileceğinin göstergesidir, Bu sebeple baş dönmesi hastaları kulak btümörün boğaz hekimlerince detaylı değerlendirilmelidir. 

ekran-resmi-2018-09-17-16-TIeo.png

Günlük yaşamı daha kolay devam ettirmek için kulak ehemmiyetli uzuvlarımızdan bir tanesidir. Ancak her ne kadar yaşamı kolaylaştırmada oldukça ehemmiyetli bir rolü olduğunu bşehirsek de hassasiyet derecesini es geçip yaptığımız bazı alışkanlıklar ve tutumlar kulağa hasar verebiliyor.

Yüksek sesle müzik dinlemek, kulak gözetmesiz silah atışı yapmak, yüksek sesli etraflarda çalışmak, yüksek sesli patlamalara maruz kalmak, yüksek sesle cümbüş merkezi gibi etraflarda çalışmak Duymaya hasar vererek kulakta çınlama ya neden olabilir.Bu duyma kaybı şahıstan bireye değişiklik gösterebilir. Yüksek sese maruz kalma derecesi ve müddetine bağlı olarak duyma kaybı kalıcı veya geçici olabilir. 

ekran-resmi-2018-09-17-16-1Y0D.png

KULAK ARINMA ÇUBUKLARI VARSAYDIĞINIZ KADAR MASUM DEĞİL!

Kulak arınma çubukları,kulak lekesinin kulak kanalında tıkanmasına neden olarak kulağa hasar verir. Klasikte kulak lekeyi kendini kulak dışına doğru atmaya meyillidir.Kulak çubuklar ile kendi kendini arınan bu sistem bozulmuş olur. Kulak çubukları daha derine doğru itilirse kulak çeperine hasar verebilir.

kulak-sagligi-YYBK.jpg

HER KULAK DAMLASI YARARLI DEĞİL!

Bazı kulak damlaları kulak için hasarlı özellik taşır misalin Gentamisin faktör maddesi taşıyan kulak damlaları kulak için hasarlı tesire sahiptir.

İçerisinde ne olduğu belli olmayan bir ekip karışımlar kulak kanalı Ph balansını bozarak kulakta mantar enfeksiyonu ve cerahat oluşmasına neden olarak kulağa hasar verebilir. 

ekran-resmi-2018-09-17-16-NZGZ.png

CEP TELEFONU KONUŞMALARINA DİKKAT!

Cep telefonları, ışınım ve elektromanyetik dalga yayarak kulağa hasar verebilir. Özellikle ilk arama esnasında kulağa yakalanması en fazla elektromanyetik dalga yayarak kulakta çınlamaya, zonklama ve derinden ağrı hissi oluşmasına neden olabilir. Cep telefonu ile çok fazla konuşmak zorunda kalan insanlar kulaklık kullanmalıdır. Yeniden bu telefonların içerisinde yer alan lityum bataryaların fazla ısınmasına bağlı patlama tehlikeyi mevcuttur. Bunlar başa yakın pozisyonda yakalandığında patlarsa kafaya hasar vererek hayati tehlike taşır. 

ekran-resmi-2018-09-17-16-HgwN.png

HASARLI ALIŞKANLIKLAR VE İLAÇ KULLANIMI

Sigara kullanımı zamanla kan damarlarında bozulmaya neden olarak, kan akımını bozar.

Bu kılcal damarlar kulağımızın kan akımının sağlar kan akımının bozulması duyma kaybı ile neticelenir. Mecburen kullanmak zorunda olduğumuz bazı antibiyotikler ve kemoterapi ilaçları kulak hücrelerinin can vermesine neden olarak duymaya kalıcı olarak hasar verebilir bu ilaçları kullanırken aralıksız hakimiyet altında olmalısınız. 

ekran-resmi-2018-09-17-16-1tif.png

PİERCİNGLERİN HOŞ GÖRÜNMESİNİN AKSİNE…

Piercing hijyenik koşullar sağlanmadan yapılırsa kulak kıkırdağında erime alana gelerek kulak biçiminin bozulmasına neden olabilir. Kulak kıkırdağına yapılacak delme harekâtlarının hekim hakimiyetinde yapılması zorunludur. Yeniden kulağa takılan küpelerin kulakta alerjik tepkin yaparak kaşınmasına ve kulağın şişerek enfeksiyon oluşturmasına neden olur. 

kulak-sagligi-PyL8.jpg
.