Klozete tuvalet kağıdı serip oturmak yanlış mı?
Sağlık Yazıları

Klozete tuvalet kağıdı serip oturmak yanlış mı?

Klozete tuvalet kağıdı serip oturuyorsanız hemen bundan bırakın. Çünkü araştırmalara göre pak sandığımız bu yöntem hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Ve tuvalet kapılar…  Ellerinizi yıkadınız ama bu defa da kapıyı açmak için ne yapacağınızı düşünüyorsanız. Tierno kapalı hazneler içinde yakalanan kağıt havlularla kapı kollarını yakalamanın iyi olacağı görüşünde. 

klozete-tuvalet-kagidi-sermeyin-J8Hk.jpg

Bir alışveriş merkezinde yada restoranda kamuya sarih bir tuvaleti kullanmadan evvel klozet kapağına tuvalet kağıtları seriyorsanız bundan bırakmanızı öneririz. Kabul ediyoruz klozet kapağındaki kirler ve izler hepimizi rahatsız eder. Ancak yapılan son araştırmalar daha hijyenik olsun diye başvurduğumuz bu yöntemin gözümüze pak görünse de çok daha lekeli olduğunu ortaya koydu. Araştırma sonuçlarına göre, klozetle aranızda kalkan olsun diye kullandığımız tuvalet kağıtları klozet kapağından çok daha fazla bakteri btemizletiyor. İlk bakışta, mantıksız gibi görünen bu gidişatın çok manalı bilimsel bir açıklaması var. 

klozetin-ustune-tuvalet-kagidi-s-T1Xd.jp

NYU Langone Tıp Merkezi’nde görevli mikrobiyoloji ve patoloji profesörü Philip Tierno, klozet kapaklarının pürüzsüz özel bir tasarımla yapıldığını ve bu tasarımın üzerine berişen bakterilerin çoğalmasını süratle yasakladığını söyledi. Prof. Tierno bu mevzuda öyle iddialı ki “Aslında bir tuvalet koltuğunun üst kısmı çoğu insanın mutfak lavabosundan daha paktir” diyor. 

klozetin-ustune-tuvalet-kagidi-s-Blgb.jp

Peki ya tuvalet kağıtları?

Tierno tuvalet kağıtlarının fazla bakterili olmasının sebebini de şöyle açıklıyor: “Tuvalet kağıtları yapıları itibariyle emici özellik gösterir. Bu üzerine berişen bakteriler için de geçerlidir. Bakteriler tuvaletlerin içinden hava yoluyla yer yere yayılabilirler. Genellikle klozetin yayında ve sarihte bulunan tuvalet kağıtları havaya karışan bakterilerin çoğalması için en ideal civardır. Bir de buna lekeli ellerle değenleri ilave edin.”

Tierno klozete doğrudan oturmayı yeniden de yalanlayanlar için en ideal çözümün arınıcı spreyler olduğu görüşünde. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken bir şey var. O da spreyi klozetin kapağından içine doğru sıkmaktan geçiyor. 

klozetin-ustune-tuvalet-kagidi-s-Fkkp.jp

TUVALET BAKTERİLERİNDEN KORUNMANIN EN İYİ YOLU

Tierno tuvalet bakterilerinden korunmanın en iyi yolunun elleri yıkamak olduğunu söylüyor. Tierno, “Ellerinizi ne kadar pislemiş olursanız olun, 20 saniye boyunca, sabunla yıkayarak ve sabunun tırnak yatağına girdiğinizden emin olarak yıkadığınız sürece bakterilerden korunursunuz” diyor. 

tuvalet-bakterilerinden-korunmak-ic-NDgR