Kışın hastalanmak istemeyenler için 5 mucize gıda ve bir büyülü çorba tarifi
Sağlık Yazıları

Kışın hastalanmak istemeyenler için 5 mucize gıda ve bir büyülü çorba tarifi

Havaların soğuması ile kış kapılarımızı çalmaya hazırlanıyor. Kış bunalımına davetiye çıkartan çokça negatiflik de peşimizi vazgeçmez. Soğuk havalarda dışarı çıkmak yerine konutta oturma isteği, gecelerin uzayıp gündüzlerin kısalması ile olumsuz düşünceler bireyin istem dışı kilo almasına neden olabilir. Diyetisyen Emre Uzun ’nun sindirim sistemini kuvvetlendiren tarifi ile kış aylarına daha mutlu ve sıhhatli girebilirsiniz.

Uzun, ‘ ’Kış mevsimi üzerimizde ister istemez olumsuz enerji oluşturuyor buna bir de kapalı etraflarda zaman geçirmek ilave edilince, daha çok yeme ve hareketsiz kalma meselelerine neden ’ ’ diyor. Ayrıca havaların bir soğuk bir sıcak olması da bağışıklık sistemimizin de negatif güzergahta etkilenmesine neden oluyor. Gecelerin uzaması ile birlikte konutta yenilen atıştırmalıklar çoğalırken, soğuk havalarla beraber de “Bu hoş havada konuta yürüyeyim demeler yerini taksi veya otobüslere vazgeçiyor. Peki bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve kışın kilo almayı yasaklamak için neler yapmalı?

İşte size kış aylarında nasıl beslenilmesi gerektiğinin saklı gizemleri.

Mod yükselten 5 gıda

Ispanak: Kış aylarının en sıhhatli seratonin. Ispanak kapsadığı folik asit ve magnezyum sayesinde hafiflememize ve mutluluk hormonu salgısını uyararak bizi pozitif bir ruh haline sokuyor.

Bitter Çikolata: Çikolatanın mutluluk saçtığı inkar edilemez bir asıl. Aynı zamanda kapsadığı teobromin sayesinde ruh halimizi düzenler ve kış aylarında bizi dinç yakalamaya takviyeci olur. Yalnız bitter olmasına ve günde 1-2 kareyi geçmemesine dikkat.

Semizotu: İşte size omega3 şöleni. Semizotu kapsadığı omega3 sayesinde beyin bitkinliğini alıyor ve aynı zamanda sizi depresif ruh halinden sürükleyip çıkarıyor. Yoğurtla beraber salata yaparak veya zeytinyağı ile pişirerek harcayabilirsiniz.

Nar: Antioksidan ile dolup taşan bu meyve yüksek C vitamini sebebiyle stresi eksilterek pozitif ruh halini birliktesi getiriyor. Aynı zamanda hür radikaller ile gayret ederek metabolizmamızı güçlendiriyor ve hastalıklara karşı kalkan oluşturuyor. Kış aylarında salatalarınıza serperek kullanabilirsiniz.

Hindi eti: İyi bir triptofan kaynağıdır ve nitelikli proteinlere sahiptir. Kırmızı et ve tavuğa göre zayıflamaya daha çok takviye eder. Kapsadığı triptofan ile serotonin salınımını çoğaldırarak modumuzu yükseltmeye takviyeci olur.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek metabolizmamızı çoğaldıran büyülü çorba:

9-10 yaprak ıspanak

1 avuç brokoli

3-4 kereviz sapı ve yaprak kısmı

1 adet havuç

1 tutam maydonoz

1 yemek kaşığı bulgur

1 serçe parmak kalınlığında zencefil

2 diş sarımsak

1 yemek kaşığı zeytinyağı

Pulbiber, kimyon, karabiber

HAZIRLANIŞI:

Ispanak sapları ve brokoli haşlanır. Havucun kabukları atanıp, dilimlendikten sonra sarımsak ile beraber 1 yemek kaşığı zeytinyağında sotelenir .Bu sırada kereviz sapları ayıklanıp yıkanır ve ince ince doğranır. Sonrasında ıspanak,kereviz sapları, brokoli ve havuç blenderdan geçirilip karıştırılır.Kıvamını ayarlamak için su ilave edilir kimyon ve karabiber ilave edilip 1 taşım kaynatıldıktan sonra pul biberle servise sunulur. 145 kkal