Bu yanılgılar oruç yakalayanları hasta ediyor!
Sağlık Yazıları

Bu yanılgılar oruç yakalayanları hasta ediyor!

Ramazan ayında takribî 17 saat oruç yakalanırken beslenme ve yaşam stili ile alakalı tekliflere uyulmaması, sağlık meseleleri olan şahıslar kadar sağlıklı şahısları da olumsuz etkileyebiliyor.

Özellikle iftar ve sahurda yapılan yanılgılar ehemmiyetli sağlık meselelerine neden olabiliyor. Memorial Şişli Sağlık Kurumu Dahiliye Bvefatı ’nden Uz. Dr. Özgür Mollaoğlu, Ramazan ayında sağlıklı kalmak için dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında balaka verdi.

Sağlık hakimiyetlerinizi önemsememe etmeyin

Özellikle tansiyon, şeker, böbrek ve kalp hastalarının Ramazan ayı boyunca analizlerini yaptırması gerekmektedir. Hekim hakimiyetinde oruç yakalaması gereken bu şahısların haftalık üre, şeker hakimiyeti ve günlük tansiyon ölçümü yapılması unutulmamalıdır.

Bunun yanında belli bir yaş grubunun da olanların da Ramazan ayı boyunca sağlık hakimiyetinden geçmeleri ehemmiyetlidir. Diyabeti olanların 3 ana ve 3 ara öğün olarak beslenmesi gerekmektedir. Bu hastalar oruçluyken şeker seviyeleri düşer iftarda ise tersine yükselir.

Ramazan ayında bedenin değişen beslenme kumpasına geçim sağlaması, bazen 3 haftayı bulabilmektedir.

Reflü şikayetlerinin çoğalmasına neden olan süratli ve fazla yemek yerine, bir dilim ekmek ve çorba ile orucu açmak daha sağlıklıdır.

Bir müddet ara verdikten sonra ana yemeğe geçilebilir. Banal günlerde harcanan ölçüden daha aşırısını harcamamaya özen gösterilmelidir. İftarda fazlaya kaçıp sahura kadar yapılması gereken ara öğünlerin sıçranması, bedenin balansını bozarak hem sindirim sistemi meselelerine hem de kan şekerinin aniden yükselmesine neden olabilmektedir.

Bedenin balansını bozmamak ve kan şekerinin aniden yükselmesini yasaklamak için iftarla sahur arası minik öğünlerle geçilmelidir. Kan şekerini süratli yükselten hamur ve şerbetli tatlılar yerine, sütlü tatlılar seçilmelidir.

Et ve tavuk ızgara seçim edilmeli, ağırlık zeytinyağlı gıdalara verilmelidir. Günlük vitamin lüzumunu karşılamak için kesinlikle bol yeşil yapraklı sebzeler harcanmalıdır.

Orucu sigarayla açmayın

Orucu sigarayla açmak ehemmiyetli sağlık meselelerine neden olabilmektedir. Uzun saatler süren açlığın ardından sigara içmek damarlarda ani daralmalara neden olabilmektedir.

Kalp krizi tehlikesini artıran bu gidişatın haricinde ciddi nabız ve tansiyon kumpassızlıklarına da yol açmaktadır.

Yaz aylarında oruç yakalamak ciddi su kayıplarına neden olabilmektedir.

Gazlı ve asitli meşrubatlar sanıldığının aksine kapsadıkları yüksek tuz-şeker ve katkı maddeleri ile bedenin yeterli suyu alamamasına, aksine susuz kalmasına neden olmaktadır.

Özellikle mide ve sindirim sisteminde ciddi meselelere neden olabilmektedir. Bunun yanı gizeme gazlı meşrubatlar diyaframın kalbe bası yapmasına ve ritim bozukluğu ile soluk darlığına yol açmaktadır. Kapsadıkları şeker oranıyla kan şekerinde ani oynamalara neden olup metabolizmanın bozulmasına yol açabilmektedir.

En sağlıklı meşrubatın su olduğu unutulmamalıdır. İftarda yemeğe başlamadan evvel 1 veya 2 bardak su içmek kaybedilen akışkanın yerine konulması ve doygunluk hissinin oluşması bakımından ehemmiyetlidir. Günlük 2-3 litre olan su tüketimi önemsememe edilmemelidir. Suyu bir anda harcamak yerine, iftarla sahur arasına dağılmalıdır.

Doktorunuza danışmadan ilaç almayın

Ramazan ayında da hekime danışılmadan ilaç alınmamalıdır. Özellikle ülser ve gastrit hastalarının, ağrı keseci ve aspirin kullanımına dikkat etmesi gerekmektedir.

Mide için hasarlı olabilecek bu cins ilaçların hekim teklifi olmadan kullanılması mide kanaması ve delinmesine neden olabilmektedir.

Sahuru sıçramayın

Sahura kalkarak oruç yakalamak gün içinde kan şekeri seviyesinin korunması bakımından ehemmiyetlidir.

Sahura kalkmadan yakalanan oruçta açlık yarıyılı uzayacağı için kan şekerinin düşmesinin yanında konsantrasyon beceriksizliği, baş ağrısı ve yoğunluk hissi oluşmaktadır.

Protein içeriği sebebiyle süt ve yumurta harcamak açlık hissini eksiltecektir.

Kan şekerini süratli yükseltip daha çabuk azlık hissi yaratan beyaz ekmek yerine kepek ya da çavdar ekmeği harcamak besleyicilik ve tokluk hissi bakımından verimlidir.

Yemekten sonra hemen yatmayın

Sahurdan sonra hemen yatmak özellikle reflü şikayetlerinde çoğalışa neden olmaktadır. Uyur pozisyonda besinlerin yemek borusundan geri gelmesi daha kolay olmaktadır.

Özellikle sahurda yemekle uyuma saati arasında müddet bırakmak şikayetlerin eksilmesini sağlayacaktır.

Sofrada sohbete dalmayın

İftar sofralarında yapılan uzun sohbetler alınan besin ölçüsünü artırmaktadır.

Bireyin Ramazan ayında kilo almasına neden olacak bu sohbetler afaki tuz ve kalori alımına da neden olmaktadır.

Kalp damar sıhhatini olumsuz etkilenmesiyle uzun vadede ritim bozuklukları yaşanabilmektedir.

Ağır egzersizlerden kaçının

Oruçluyken ve iftardan sonra ağır sporlar yapmak ciddi su kayıplarına neden olabilmektedir.

Bayılmalar ve ciddi sağlık meselelerine neden olabilecek ağır sporlar yerine Ramazan ayı boyunca daha hafif sporlara yönelmek gerekmektedir.

Özellikle iftardan sonra hafif yürüyüşler hem hazmı kolaylaştırmak hem de metabolizmayı tertip etmek bakımından faydayladır.

.