Kışı fit geçirmek isteyenler için 12 tamsal beslenme önerisi
Sağlık Yazıları

Kışı fit geçirmek isteyenler için 12 tamsal beslenme önerisi

Tamsal Beslenme Uzmanı Bersu Ekinci sonbaharı ve kışı sıhhatli ve fit geçirmek isteyenler için 12 tamsal beslenme önerisi hazırladı.

Nebat çaylarının en güzel kokulusu olan ekinezya kış soğuklarında içinizi ısıtmakla kalmıyor, aynı zamanda bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirerek soğuk algınlığı virüslerini öldürücü tesir sağlıyor. Kışın ilaçlardan uzak durmak istiyorsanız, kendinize hoş bir fincan ekinezya çayı hazırlamayı sınayabilirsiniz.

43840_15.jpg

Dünya, tüm canlıların kendilerini çevreleyen doğa ile geçim içerisinde yaşadığı uyumlu ve tamsal bir varlık. İnsanoğlu bu tamsal varlığın bir parçası ve hareketlerini kendisini çevreleyen doğaya göre şekillendiriyor. Dolaysız ve dolaylı olarak abuhavadaki farklılıktan etkilenen insan, bu metamorfozla alakalı psikolojik ve patolojik bir iletişim kurmaya lüzum dinliyor. Kış mevsimini konforlu, sıhhatli ve fit olarak geçirmek için ve bahar aylarına hazırlanmak için Tamsal Beslenme Danışmanı Bersu Ekinci’nin teklifleri var…

43840_1.jpg

SABAH RUTİNİ
Kış mevsiminde bizi çevreleyen doğada soğuk ve kuru bir hava hâkimdir ve çoğu zaman kendimizi tedirgin sezeriz.

Buna soğuk ve yağışlı hava da ilave edildiğinde zekâmızda kötümser düşüncelerin ve tedirginliğin çöreklenmesi son derece klasik bir vaziyet. Kış bunalımından uzak durmak için kendinize zaman ayırın ve bir sabah rutini tanımlayın. Sabahları kendinize zaman ayırarak sıcak bir çay ya da ılık limonlu bir su hazırlayın ve 10 dakikalık bir neşe molası verin. Apar topar hazırlanıp, süratlice konuttan çıkmak yerine kendinizi fiziksel ve psikolojik olarak gevşetmiş olursunuz.

43840_2.jpg

SICAK YİYECEKLER HARCAYIN
Soğuk ve ham besinleri hazmetmek için bedenimiz daha fazla enerji harcar.Yani bedenimizin bizi hastalıklardan gözetmek için bağışıklık sistemimizde kullanacağı enerji eksilir. Sıcak yiyecekler hem besleyici hem de gevşeticidir. Sıcak bir çorba içtiğinizde zekanız ve bedeniniz rahatlar. Bu sebeple kışın sıcak, dumanı tüten besinleri seçim edin, hem bedeninizi hem de ruhunuzu rahatlatın.

43840_3.jpg

BAĞIRSAKLARA DİKKAT
Ne yediğinizi ve nasıl yediğinizin farkında olun.

Kadim Ayurveda öğretisine göre sindirim biçimi sıhhatli ve enerji dolu bir yaşamın esasıdır. Bu sebeple öğünler arasında uzun aralıklar vazgeçerek yedikleriniz tamamen hazmetmelisiniz. Yemek ile beraber su içmek yerine yemeklerden evvel ve sonra su içmeyi deneyin. İşlenmemiş ve doğal formuna yakın yiyecekler harcamak da bu anlamda size destekçi olur.

43840_4.jpg

BEYAZLAR ÇETESİNE DİKKAT!
Şeker ve unlu besinler bizi cezbetse de bunlardan uzak durmakta fayda var. Şeker ve un toplandığında sistemimizi alt üst ediyor. Yapılan bir araştırmaya göre 100 gram şeker harcamak lökositlerin etkinliğini 6 saat süresince %50 oranında eksiltiyor. Un da kana karıştığında basitçe şekere dönüştüğü için aynı tesire sahip.

43840_5.jpg

GERÇEKTEN HAFİFLEYİN
Stres bağışıklık sistemi üzerinde büyük bir tesire sahip.

Yoga, meditasyon ve egzersiz yaparak kendinize hafifletebilir ve daha devingen sezebilirsiniz.

43840_6.jpg

HAREKETE GEÇİN!
Gün içerisinde yaşamınıza hareket katmak için şunları sınayabilirsiniz:
– Bürodaki öğle tatilini dışarı çıkıp minik bir yürüyüş yaparak değerlendirin.
– Sabahları egzersiz yapın. Böylece hareketli bir güne devingen bir başlangıç yaparsınız.
– Hava soğuk olsa da dışarı çıkın. Dostlarınızla kapalı mekanlarda zaman geçirmek yerine mesela bisiklete binmek yada trekking yapmak gibi hareketli etkinlikleri sınayabilirsiniz.

43840_7.jpg

DİNLENİN!
Gece erken saatte yatağa gittiğinizde yaşamı ıskalıyor gibi sezebilirsiniz. Ama zamanla bedeninizi dinlendirmenin ne kadar yararlı olduğunu göreceksiniz. Kış mevsimi doğanın dinlenme zamanıdır. Kendinize bu dinlenme fırsatını tanıyın.

Bedeninizi dinlendirmek için her gece kesinlikle 7-8 saat uyuyu

43840_8.jpg

YEŞİL SEBZELER HARCAYIN!
Nebat çayları, salatalara katılan taze yeşillikler bedenimizin gereksinimi olan besinleri sağlar. Yeşil sebzeler bol lifli yapılarıyla sizi tok meblağken, nebat çayları ile beslenmenize yardım yapabilirsiniz.

43840_9.jpg

SU İÇMEYİ UMURSAMAMA ETMEYİN!
Günde en az 2 litre su için. Çay, kahve ve değişik meşrubatların bedeninizin su lüzumunu karşılamadığını unutmayın. Kolili, işlenmiş yiyeceklerden uzak durun. Ne kadar az bu cins işlenmiş yiyecekleri az harcarsanız kendinizi o kadar devingen sezmeye başlayacaksınız.

43840_10.jpg

YAĞ SÜRÜKLEME USULÜNÜ DENEYİN!
Ağıza yağ sürükleme usulü çok uzun senelerdir kullanılan Ayurvedik bir uygulama.

Ayurvedik tıp dil üzerinde bulunan akupunktur noktalarının bedenimizdeki uzuvlarla etkileşim içerisinde olduğunu ileri sürer. Dil üzerindeki akapunktur noktalarına temas eden mikrop ve zehirli maddeler basitçe kan dolaşımına katılır ve hastalıklara yol açar.

43840_11.jpg

Ağızda biriken zehirli maddelerin ve mikropların dil üzerindeki noktalarla temas ederek uzuvlarımıza tesir etmemesi için kumpaslı bir biçimde ağız pakliği yapmamız gerekir. Ağza yağ sürükleme usulü bu harekât için lüzumlu en doğal çözümü sunar. Doğal yağlar ağız içerisinde çalkalanırken mikrop ve bakterileri kendinde toplayarak hastalıkları bedenimizden uzaklaştırır. Gece yatarken ağzımızın içerisinde üreyen bakteriler ve mikroplar sebebiyle uyandığımızda ağzımızda acı bir akışkan katmanı sezeriz. Yağ sürükleme usulü ile dişlerimizi, diş etlerimizi, damağımızı ve en ehemmiyetlisi dilimizi çevreleyen bu mikrop ve bakterilerden basitçe kurtuluyoruz.

43840_12.jpg

Peki nasıl uygulanır?
– Sabah kalkar kalkmaz yapacağınız ilk harekât bu olacak.

Bu harekâtı takribî 5 ila 20 dakika arasında uygulamalısınız.
-Ağzınızdaki yağı ağızınızın içinde, diş etlerinizden yanaklarınıza ve dişlerinizin arasına girecek biçimde hareket ettirin.
-Ağzınızdaki bakterilerle dolu bu yağı sakın yutmayın.!
-Ağızınızdaki yağı tükürün. Ağızınızdan çıkan akışkanın bu harekât sonrasında süt beyazına eş bir renge sahip olması gerekiyor.
-Bu harekât sonrasında ağızınızı ılık suyla çalkalayın. Ilık suyun içine tuzda ilave edebilirsiniz.
-Şimdi dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

43840_13.jpg

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE NEBATSAL DESTEK
Kış aylarında bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmek için yararlı nebatlardan faydalanabilirsiniz. Hünnap ve ekinezya, bağışıklık sistemini güçlendiren nebatların başında geliyor. Zengin potasyum içeriği özellikle kalp sıhhati için çok ehemmiyetli olan hünnap, çok tesirli bir antioksidandır. A ve C vitaminlerini bünyesinde bolca bulunduran hünnap, kış aylarında sıkça yaşadığımız soğuk algınlığına çok iyi kazanç.