Fazla kalsiyum tüketimi kalp krizine neden oluyor 8 kaideye dikkat!
Sağlık Yazıları

Fazla kalsiyum tüketimi kalp krizine neden oluyor 8 kaideye dikkat!

Kemik gelişimi ve vücüdün gereksinimi olan en ehemmiyetli minerallerinden biri de kalsiyumdur. Ancak her şeyde olduğu gibi kalsiyumun aşırısıda bedene hasar vermektedir. Ancak dikkat! Noksan kalsiyum kadar fazla kalsiyum alımı da bedende ciddi problemlere neden olabiliyor; misalin kalp krizini tetiklemesi gibi! Acıbadem Kozyatağı Sağlık Kurumu Beslenme ve Perhiz Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman bu sebeple hekime danışılmadan rastgele kalsiyum dayanaklarından kesinlikle sakınılması gerektiği ihtarında bulunuyor.

Kalsiyum bedenimizin gereksinimi olan en ehemmiyetli minerallerden biri. Güçlü ve sıhhatli bir kemik kitlesinde başrol üstlenen kalsiyum aynı zamanda kalp, adale ile asapların düzgün çalışması ve kanın pıhtılaşmasında da ehemmiyetli rol oynuyor. Dolayısıyla bedene noksan alındığında kemiklerin kolay kırılmasından diş çürüklerine, adalelerde ağrı ve kramplardan bayılmaya, kanın pıhtılaşması ile alakalı meselelerden cilt kuruluğuna, bunalımdan kalp ritim bozukluğuna kadar pek çok ciddi tablolar büyüyebiliyor. 

HER GÜN SÜT VE SÜT MAHSULLERİ HARCAYIN!

Her erişkinin günde 1000 mg kalsiyum alması sıhhatli bir yaşam sürmesi için koşul.

Süt, yoğurt ve peynir gibi süt mahsulleri en tesirli kalsiyum kaynakları. Yeterli kalsiyum alımı için kahvaltıda 1-2 dilim peynir harcayın ve buna ek olarak günde 2 su kadehi kadar süt ya da yoğurt ilave etmeye özen gösterin. Unutmayın ki yaşlılarda, hamile ve emziren bayanlarda bu ihtiyaç daha fazla oluyor.

KAFEİN VE TUZ TÜKETİMLERİNE DİKKAT!

Yapılan çalışmalara göre, fazla kafein alımı kalsiyumun geri emilimini eksiltiyor. Yüksek oranda tuz tüketiminin de böbrekten kalsiyum atımını çoğaldırdığı yeniden yapılan çalışmalarla ortaya konmuş. Bu sebeple kalsiyum noksanlığı yaşamamak için günde 3-4 fincan çay ve kahveden daha aşırısını harcamayın. Ayrıca günde 6 gramdan fazla tuz harcamaktan da kaçının.

YEŞİL SEBZELERİ HARCARKEN DİKKAT!

Ispanak, semizotu, roka ve maydanoz gibi yeşil sebzeler de kalsiyumdan zengin olmalarına karşın içeriklerindeki posa bedendeki kalsiyum emilimini eksiltiyor. Bu surattan çok iyi bir kalsiyum kaynağı sayılmazlar. Şayet süt ürünlerini harcamıyorsanız kalsiyum lüzumunuzu yeşilliklerden karşılamaya çalışmanız yeterli olmayabilir.

HAFTADA İKİ DEFA KURUBAKLAGİL KOŞUL!

Kurubaklagiller de iyi birer kalsiyum kaynakları.

Ayrıca baklagiller iyi protein kaynaklarıdır ve kolesterol kapsamadıkları için yüksek hakimiyetine de takviyeci oluyorlar.

KURUYEMİŞ VE MEYVELERDE SINIRI AŞMAYIN!

Beslenme ve Perhiz Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman badem, fındık ve ceviz gibi yağlı tohumların da kalsiyum kaynaklarından zengin olduklarını belirterek, “Ancak bu yağlı tohumların kalorilerinin çok yüksek olduğunu da unutmayın. Dolayısıyla günde 15-20 adet badem veya fındık tüketimini aşmamaya özen gösterin. Kilo vermeye çalışıyorsanız bu ölçüyü eksiltin” diyor. Kuru incir, kuru kayısı ile kuru eriği de iyi birer kalsiyum kaynağı olarak beslenmenize ilave etmenizde fayda var. Ancak bu meyveler yaş meyvelere oranla daha fazla şeker ve kalori kapsıyorlar. Diyabet hastası iseniz ender harcamanızda fayda var.

LAKTOZ İNTOLERANSI VARSA SÜT MAHSULLERİNE DİKKAT!

Laktoz intoleransı olan şahıslarda da kalsiyum noksanlığı görülme tehlikeyi yükseliyor. Bunun sebebi ise süt mahsullerinde bulunan laktoz isimli karbonhidrat cinsinin hazmedilmesine takviyeci olan laktaz enziminin noksan olması veya düzgün çalışmamasından dolayı laktoz kapsayan mahsullerin sindirememesi.

Laktozun tolere edilemediği vaziyetlerde laktozsuz süt mahsulü formlarını seçim edilebilirsiniz.

kalsiyum kalp krizini tetikliyor

D VİTAMİNİ YETERSİZLİĞİNİZ OLMADAN EMİN OLUN!

Kemik dokusu devamlı bir üretim ve imha halinde oluyor. Kalsiyum ve D vitamini bu noktada anahtar rol üstleniyor. D vitamini eksikliği gidişatında kalsiyumdan yararlanmak güçleşiyor ve kemik yapısında bozulmalar alana geliyor. Ülkemizde D vitamini noksanlığı oldukça sık görülüyor. Öyle ki Türkiye ’de Güneydoğu bölgesinde yaşayan 264 erişkin ile kış aylarında yapılan bir çalışmada, bu bireylerin yüzde 94 ’şanda D vitamini beceriksizliğine tesadüfülmüş. Bu sebeple yeteri kadar kalsiyum alıyor olsanız dahi bedeninizde D vitamini noksanlığı olmadığından da emin olmalısınız.

UZMANA DANIŞMAYI UMURSAMAMA ETMEYİN!

Beslenme ve Perhiz Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman beslenmeyle noksan kalsiyum alan bireylerin kalsiyum desteğine gereksinim dinleyebileceklerine, ancak bu yardımların kesinlikle hekimin teklifi ve belirttiği ölçüde alınması gerektiğine dikkat toplayarak bunun sebebini şöyle açıklıyor: “Bireyin yardım olarak alacağı kalsiyum; perhizle aldığı kalsiyum ölçüyü, alması gereken ölçü ve kandaki kalsiyum seviyesine bağlı oluyor.

Öyle ki kalsiyum dayanağı kemikleri kuvvetlendirmediği gibi bütün aksine kemiklerde zayıflamaya, kabızlığa, böbrek taşlarına, hatta kalp krizlerine varan ölümcül neticelere yol açabiliyor.”

.