Kirpik araştırmasında acayip netice!
Sağlık Yazıları

Kirpik araştırmasında acayip netice!

Georgia Institute of Technology ’den bilim insanları kirpiklerin memeli cinslerinde ne işe yaradığını kavramak için bir çalışma yaptılar. Uzun ve sık kirpikleriniz varsa uğurlu olabilirsiniz. İşte o acayip araştırma…

Makalede; az boşluklu yapıya sahip suni kirpik kullanımının göze ekstra bir koruma sağlayabileceği ve bununla beraber de göz kurumasının eksiltilebileceği yazılmış. Bu, ‘insanların gözlerini gözetmek için kozmetik kirpiklere mi dönmeli ’ sualini akla getiriyor. Yazıya göre; tahlilciler bunun ekstra araştırma gerektiren bir alan olduğunu söylüyorlar.

38960_8.jpg

Amerika Birleşik Devletleri ’li 6 bilim insanından oluşan takım minik bir rüzgar tüneli oluşturdu. İnsan saçından yapılmış üç cins suni kirpiği teste tabi yakaladı. Her halkanın içerisinde 4 milimetre derinliğe sahip minik bir alüminyum disk bulunuyor.

38960_1.jpg

Tahlilciler disklerin içerisini su doldurarak göz yuvarlağının yüzeyine eş bir yapı oluşturuyorlar.

38960_2.jpg

Daha sonra, rüzgar tünelinde, bu göz yuvarlağına benzeyen yapılara 10 dakika süresince hava üflendi ve bir yandan da su dolu diskin ağırlığını ölçerek buğulaşmayı hesapladılar.

38960_3.jpg

Hava geçirmez halkada en az buğulaşma alana geliyor fakat görüşün büyük bir kısmını da engelliyor. Göz yuvarlağına en kolay düşüncesi sağlaması açısından en iyi kirpikler insanda bulunuyor.

38960_4.jpg

Kirpiklerin gözü; toz, polen ve öbür partiküllerden gözetip gözetmediğini kavramak için yapılan bir başka testte, tahlilciler diskleri çıkararak, alt kısma emici kağıtlar koydular.

38960_5.jpg

Sonrasında kağıdın çevresine suni kirpikleri yerleştirdiler ve tekerrürden rüzgar tüneline soktular. Partiküllere benzetebilmek ismine tahlilciler yoğun bir sis ayarladılar ve tünel içerisine doğru gönderdiler. Bu testlerde kağıt sınama evvelinde ve sonrasında fotoğraflandı.

38960_6.jpg

Araştırma neticesinde elde edilen belirtiler ise şu biçimde: Kirpikler havada uçuşan tozların göz yuvarlağına erişmesini yüksek oranda düşürüyor ve göz akışkanının buharlaşmasını yasaklıyor. Acayip olan uzun kirpiklerin daha tesirli çalışması.

38960_7.jpg