Kepçe Kulaklarım Vardı Mutsuzdum…
Kulak Sorunları

Kepçe Kulaklarım Vardı Mutsuzdum…

Mektep senelerinde birçok birey kepçe kulakarı sebebiyle alay mevzusu olmuştur. Mektep çağında eğlenme emelli yapılmış olan bu şakalar şahsın hayatını ruhsal açıdan negatif etkiliyor. Bu yarıyılda yaşadığı psikolojik travmayı atlatamayan bireyler de soluğu estetik merkezlerinde alıyor.

Estetik operasyonların psikolojik açıdan şahsın kendisin mutlu sezmesinde büyük dayanağı olduğunu aktaran Prof Dr Erol Kışlaoğlu, özellikle kepçe kulaklı bireylerin operasyon için son senelerde daha çok başvurduğunu belirtti.

Neden Kepçe Kulak Harekâtı…

Teknolojinin büyümesi ile düzenlenmesi çok güç olan hatalar bile ortadan kaldırılabiliyor. Hastaların bir çoğu bu mevzu ile alakalı çocukluk yılarına ait birçok psikolojik travma atlatmış olabiliyor. Kulakta sağlık olarak bir mesele yoksa da estetik açıdan olan hatalar şahsı son derce mutsuz ediyor.

Genelde mektep yarıyılında alay mevzusu haline getirilen kepçe kulak meseleyi şahsın ilerleyen senelerinde karşısına çıkabiliyor.

Son yarıyılda özellikle estetik cerrahinin yaygınlaşmasıyla da birçok birey daha evvelden yaptırmaktan çekindikleri birçok operasyonu daha rahat uygulattrıabiliyorlar. Ayrıca rekabetçi iş etrafı ve kariyer kaygısı da bu mevzuda tesirli oluyor.

Kepçe Kulak Harekâtı…

Kepçe kulak düzenlenmesi, yerel anestezi ile 1 saat içinde yapılır. Kulak arttan kesi yapılır, kıkırdak üzerinde açıyı daraltacak ve banale getirecek bir kıvrılma sağlayarak kıkırdak dikilir. Ayrıca kulak kıkırdağı kulak arttaki kafa kemiğinin çeperine tespit edilerek açının tekerrür açılması önlenir. Kesi yeri katgüt ile dikilerek, özel bir pansumanla kulak kalıba alınır. 3. gün bandajlar açılarak hasta banyo yapabilir. Kulak ardı oksijenli su ile silerek sarih bırakılır. Hasta’nın 1 ay boyunca, tenisçi byemini takarak kulak kıkırdağının yeni açısında sertleşmesi sağlanır. Kulaktaki ödem ve morluklar 1 hafta içinde geçer. Hasta 3. gün sıradan hayatına dönebilir.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

Prof. Dr. Erol KIŞLAOĞLU