Kemikler nasıl kuvvetlendirilir sağlıklı kemikler için neler harcamalıyız?
Sağlık Yazıları

Kemikler nasıl kuvvetlendirilir sağlıklı kemikler için neler harcamalıyız?

Kemikler bedenimizin en ehemmiyetli uzuvlarındandır. Hem vücudu dik ve ayakta meblağ hem de yürümemizi ve hayatımızı devam ettirmemizi sağlar. Bedenimizin kalsiyum balansını sağladığı için kemiklerimizi sağlıklı yakalamak genel beden sıhhati açısından çok ehemmiyetlidir. Memorial Ankara Sağlık Kurumu Ortopedi ve Travmatoloji Kısmı ’nden Doç. Dr. Hakan Özsoy, kemikleri güçlü yakalamak için 6 ehemmiyetli teklifi sıraladı.

KEMİK ERİMESİ

Kemik erimesi, kemiklerin içindeki yoğunluğun kaybolduğu bir hastalıktır. İnsanlarda kemik sızılarına ve düşük enerjili denilen kolay hareketlerle kemik kırıklarına neden olur. Bayanlarda da erkeklerde de görülen bu hastalık özellikle bayanlarda menopoz sonrası daha erken görülür. Kemikleri güçlü yakalamak ve ileride kemik erimesi ve başka kemik hastalıklarıyla karşılaşmamak için alttaki 6 teklifi dikkate almak gerekmektedir.

GÜNDE 2 SU KADEHİ SÜT HARCAYIN

Çocukluk çağından başlayarak özellikle bayanlarda yeterli kalsiyum alımı çok ehemmiyetlidir. Kalsiyum kemiklerin en ehemmiyetli yapı taşıdır. Kalsiyum alımı için günde en az iki su kadehi kadar süt ve süt mahsulü harcanması gerekir.

Vücudun kalsiyum ambarları çocukluk ve gençlik çağından itibaren doldurulmalıdır ki ilerleyen yaşlarda bu ambarların erken tükenmesine bağlı kemik erimesi ve buna bağlı hastalıklar yaşanmasın.

D VİTAMİNİ ALIN

Aldığımız kalsiyumun bedenimizde faal hale gelebilmesi için kesinlikle D vitamini almak gerekir. Her ne kadar güneşi bol bir ülkede yaşasak da artık çalışma civarları hep kapalı olduğu için kesinlikle güneşli günlerde en az 20 dakika kollarımızı ve suratımızı güneşe yakalayabilecek biçimde güneş almak gerekir. Şayet yeterli güneş alınmıyorsa kesinlikle D vitamini seviyesine bakılıp yetersiz ise yardım edilmelidir.

HAREKET VE EGZERSİZ

Egzersiz için kesinlikle zaman ayırmak gerekir. Yapılan en büyük kusur “İşimizden zaman ayıramıyoruz” diyerek hareketsiz bir hayat yaşamaktır. Zira bunun acısı ileri yaşlarda hastalık olarak çıkar. Onun için genç yaşta kesinlikle geleceğimize bir yatırım olarak düşünülerek egzersiz yapılmalıdır. Hareket ve egzersizler bedendeki kemiklerin daha sağlıklı olmasını ve kuvvetlenmesini sağlar. Hareketsiz fertlerde kemikler daha çok cılızlar ve kırılganlığı artar.

Günde en az 10 bin adım atmak gerekir. Bunun üzerine koyulan her hareket bireyin kemik sıhhatini daha da kuvvetlendirir. Bireyin yaş ve sağlık gidişatına göre koşu, yüzme ya da spor salonlarında kol ve bacak kuvvetlendirme hareketleri yapılabilir.

SİGARA İÇMEYİN

Sigara bedenimizin ve kemiklerimizin en ehemmiyetli düşmanıdır. Sigara içenlerde kemik erimesinin çok daha fazla görüldüğünü öğreniyoruz. Sigara içenlerde kırılan kemikler çok geç iyileşir. Erken yaşta kemik erimesi görülür ve kemik erimesine bağlı kolay kırıklar da sigara içenlerde daha fazla görülür. Bu surattan sigara netlikle içilmemelidir.

FAZLA KİLOLARINIZDAN KURTULUN

Obezite kemiklerin en büyük düşmanlarındandır. Zira kemiklerimizin taşıyabileceği belirli bir yük vardır. Beden kemiklerine fazla yüklenmek özellikle diz, ayak bileği ve kalça eklemlerinde erken kireçlenmeye ve erken yıpranmaya yol açar. Onun dışında kemik erimesi yapan en ehemmiyetli sebeplerden biri de fazla kilodur. Bunu atmanın en ehemmiyetli yollu kilonun hakimiyet altına alınması olmalıdır. Günde atılacak 10 bin adım, egzersiz yapmak ve balanslı beslenmek kilonuzu hakimiyet etmenizi sağlayacaktır.

KEMİK TARAMASI YAPTIRIN

Kemik taraması kemik hastalıklarının erken teşhisi ve rehabilitasyon için çok ehemmiyetlidir.

Kemik erimesi yoksa 2 senede bir, kemik erimesi varsa senede 1 kere tarama yapılmalıdır. Erkeklerde de 65 yaşından sonra 2 senede 1 kere kemik taraması yapılmalıdır.

.