Kellik Ve Kalp Krizi Tehlikeyi
Genel Sağlık

Kellik Ve Kalp Krizi Tehlikeyi

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesinde kalp krizi geçirmiş 250 erkek üzerinde iki sene zamanla yapılan araştırmada, hastaların yüzde 71inin kel olduğunun gözlemlendiğini bildirildi.

Doç. Dr. Gökhan Cin, cemiyetimizde ehemmiyetli bir stres kaynağı olan erkek kelliğinin, kalp sıhhatini tehdit ettiğini söyledi. Sualin, erkeklik hormonu olan testesteronun kalp damarlarındaki yıkım edici tesirinden de kaynaklanabileceğini düşündüklerini belirten Cin, özellikle kel erkekleri sağlık hakimiyetlerinde daha dikkatli olmaları mevzusunda uyardı.

ME.Ü Tıp Fakültesi Kardiyoloji Muayenehaneyi Anabilim Dalı Başkan vekili Doç. Dr. Gökhan Cin, Danimarkada da buna eş bir araştırma yapıldığını ve kalp krizi geçirenlerin yeniden aynı oranda kel olduğunun tanımlandığına işaret ederek, bunun yanı gizeme erken yaşlarda saç ağarması ve yüzde yoğun buruşukluk yaradılışı görülenlerin de ehemmiyetli bir oran yakaladığını anlattı. Araştırmalar, kel erkeklerin kalp krizi geçirme tehlikesinin yüksek olduğunu gösteriyor diyen Cin, şunları kaydoldu:

CİDDİ BİR PSİKOLOJİK MESELE

Cemiyetimizde erkeklerin kelliği, ciddi bir psikolojik mesele haline geldi. Bu da ehemmiyetli bir stres kaynağı oluyor ve böylece kalp sağlıklarını tehdit ediyor.

Hadisenin, erkeklik hormonu olan testesteronun kalp damarlarındaki yıkım edici tesirinden kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyoruz. Zira, araştırmalar öbür yandan çok rakamda genç ve orta yaşta erkeğin acil servislere kellik yakınması ve bununla birlikte alana gelen stres belirtileri için müracaat ettiğini ortaya koyuyor. Bu sebeple özellikle kel erkeklerin tehlikeyi dikkate alarak hakimiyet mevzusunda daha duyarlı olmalarında büyük ehemmiyet var.