Kegel egzersizi nedir verimleri nelerdir nasıl yapılır?
Sağlık Yazıları

Kegel egzersizi nedir verimleri nelerdir nasıl yapılır?

Pelvik adaleleri sıkıp hafifleterek yapılan kegel egzersizi oldukça kolay bir egzersiz olup genital bölgeye fayda sağlamaktadır. Üretra mesane, vajina, penis ve rahmin daha iyi çalışmasını sağlayan pelvik adaleleri, kasıp hafifletme ile yapılan oldukça kolay olan bu egzersizi kumpaslı olarak yapabilirsiniz. Peki kegel egzersizinin verimleri nelerdir, nasıl yapılır gibi sualleri sizler için derledik…

KEGEL EGZERSİZİNİN VERİMLERİ NELERDİR?

Genellikle vajinal adaleleri kuvvetlendiren ve cinsel yaşama sağladığı verimleriyle öğrenilmektedir. Ancak cinsel hayatın dışında bir çok alanda da verimleri bulunmaktadır. Kegel egzersizi pelvik adalelerin hafiflemesine destekçi olmaktadır. Özellikle anne adaylarının doğumunu basitleştiren kegel egzersizlerinin hayatta kumpaslı olarak yapılması önerilmektedir. Bayanları menopoz yarıyılına hazırlamasıyla da öğrenilen bu egzersizler sayesinde vajinanın sıkılığını gözetmektedir. 

KEGEL EGZERSİZİ NASIL YAPILIR?

Kegel egzersizinin yapılması oldukça kolay olmakla birlikte doğru biçimde yapıldığında fayda görülmektedir. Bunun için bir kaç yöntem vardır. İdrar yaparken bir kaç kere idrarı yakalayıp vazgeçme ile bu adaleleri sezebilirsiniz. Adaleleri sıkıp hafifleterek bu egzersizi yapabilirsiniz.