Genel Sağlık

Bel ağrısından operasyonsuz kurtulalım!

.jpg

Hareketsiz bir yaşam şeklinin tetiklediği bel ağrılarından operasyonsuz kurtulmanın da yolları var. Sizler için hazırladığımız bu maddelere dikkat edin, bel ağrısı sürüklemeyin!

18730.jpg

Hereketleri düzeltin

Uzun müddet aynı pozisyonda durmak, günlük yaşamda bel açısından yanlış olan hareketler yapmak ve makûs duruş bel ağrısını yaratan nedenler arasındadır. Bunları yapmamaya dikkat edin!

14581.jpg

Fazla kilo sorunu

Şişmanlık, bedenin işleyişini bozduğu için hastalıklara davetiye çıkarıyor. Hatta bel ağrılarının da mesulü olabilliyor.

Omurgada diskler bulunur. Bunlar hem elastikliği sağlar hem de destek yastığı olarak vazife yapar. Diskler, kilo suratından fazla baskıya maruz kalınca deforme olur, bayağı biçimini kaybederek fıtıklaşır ve asaplara baskı yaparak ağrıya yol açar.

14571.jpg

Sıkı egzersiz

Hergün yapılacak olan birkç kolay egzersizle bel fıtığı büyümesini önlemek olası. Bel ağrısı şiddetlendiğinde bu egzersizlere ara verin, ağrı geçince yine başlayın. Haftada 3-4 kere en az yarım saat, hızlıtempoda yürüyün. Ya da yapabiliyorsanız suratın.

14567.jpg

 Konutta uygulayabileceğiniz 2 hareket teklifimiz var!

1- Yere sırtüstü uyuyup dizlerinizi toplayın. Çenenizi göğsünüze değdirmeden ve beli yerden kaldırmadan, elleriniz kulaklarınızın yanında olacak biçimde, karşı duvarı görecek biçimde uyuyup kalkın.

Bacağınızı yukarıya doğru iki düzeyde, olabildiğince kaldırıp sonra öbür bacağınıza değecek kadar indirin. Aynı egzersizi, öbür tarafa uyuyarak yapın. Bu hareketi onluk setler halinde üç set yapabilecek hale gelin.

13191.jpg

Isı başkalaşımlarına dikkat!

Adale spazmları da beli ağrıtır. Genellikle beli destekleyen adalelerin veya bağların fazla gerilmesi, ağır kaldırmak, sıçramak, düşmek vespor etkinliği, bel yakalanmasına neden olabilir. Adale spazmlarına mevsime bağlı ısı başkalaşımları, rüzgar ve hava akımı da yol açabilir.

1646.jpg

Baldır altına yastık

Beliniz ağrıyorsa, uyurken bacaklarınızı gergin yakalamayın. Sırtüstü uyurken baldırlarınızın altın minik bir yastık koyun, rahatlatır.

18731.jpg

Biraz rahatlayın

Bel ağrısını çoğaldıran, kronik hale getiren nedenler arasında gerilim ve stres de var.

Bu surattan ya çözüm yolları bulunmalı ya da rahatlama egzersizleri uygulanmalı.

Bu hastalıklar bel ağrısı yapıyor!

18732.jpg
.