Karın şişliği nasıl geçer neden olur 5 teklif ile şişlikten kurtulma yolları!
Sağlık Yazıları

Karın şişliği nasıl geçer neden olur 5 teklif ile şişlikten kurtulma yolları!

Sağlık problemleri arasında olan ve bir çok bireyin davacı olduğu karın kabarıklıkları, sindirim sisteminizdeki muhtelif problemler sonucunda karın bölgesinde şişlik oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Ancak her ne kadar bu gidişat üstünde çok durulmayan bir meseleymiş gibi görünsede günlük yaşantınızda muhtelif sancılara hatta sızılara neden olarak sizi rahatsız eder. Karın kabarıklığının önüne nasıl geçebilir? gibi merak ettiğiniz sualin yanıtını yazımızın geri kalanında bulabilirsiniz…

SEBEBİ YİYECEK ALERJİSİ OLABİLİR!

En kısa vakitte alerji testi yaptırın ve hangi yiyeceklere alerjinizin olduğunu bilin aksi taktirde farkında olmadan harcadığınız gıdalar alerjik tepkin göstererek sindirim sistemi meselelerine neden olabilir. Kabarıklığa ekstra zemin hazırlayan bazı gıdalarda bulunuyor. Bunlar arasında çoğunlukla süt geliyor. Aynı zamanda Laktoz intoleransı kabarıklık gibi bir çok sindirim problemine yol açabiliyor.

GIDA GÜNLÜĞÜ HAYAT KURTARABİLİR!

Lifli yiyeceklerin harcanması sindirim sistemine oldukça iyi geliyor. Ancak aşırısı da bir o kdar mesele yaşamanıza neden olabilir. Fasulye, nohut, mercimek gibi yiyeceklerin tüketiminde dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu stil kabarıklığa yol açan yiyeceklerin günlüğünü tutarak kabarıklığınızı hakimiyet altına alabilirsiniz.

PİPET NE İLGİSİ VAR DİYENLER İÇİN…

Sindirim sistemini etkileyen 2 gaz kaynağı bulunuyor bunların birincisi, bağırsaktaki bakteriler tarafından üretilen gaz, ikincisi ise farkında olmadan yaptığımız gazlı meşrubatların tüketiminde kullandığımız pipetler! Pipet kullanımı boş hava sürüklediğimizde yuttuğumuz hava gazı sindirim sistemini negatif güzergahta etkilemektedir.   

PORİSİYON KÜÇÜKLTME HAREKÂTI BAŞLASIN!

Her ne kadar öğün yemeklerinde doyduğumuzu sezdiğimiz yerde vazgeçmemiz gereksede ”Amaaan canım bir kaşıktan birşey olmaz” dediğimiz andan itibaren midemiz bu gıdaları hazmetmede zorlanmaya başlıyor. Bu surattan bunun önüne geçebilmek ismine günlük porsiyonlarınızı küçültme harekâtı bu sualin önüne geçmeye takviyeci olabilir. 

PROBİYOTİKLER

Probiyotik dayanaklarının sıhhate bir hayli yararı vardır. Bu surattan bu usulü sınamak oldukça faydalı olacaktır. Desteklerin tesirini göstermesi azıcık zaman alabilir ancak sınamaya değer!