Kanseri beyne yayan gen
Kanser

Kanseri beyne yayan gen

Amerikalı bilimadamları, meme kanseri hücrelerinin beyne girmesine yol açan bir gen tanımladı.

Beyin, kan-beyin bariyeri olarak öğrenilen ince kan damarları ağından oluşan korunma sistemi sayesinde çok iyi korunuyor. Bu bariyer, genel kan akışında gezen hücre ve moleküllerin beyin dokusuna girişini yasaklıyor.

Ancak bilimadamları, dağılan meme kanseri hücrelerinin beyne hürce girmesine yol açan bir gen tanımladı. Nature mecmuasında yayımlanan araştırmanın, kanserin dağılmasına karşı yeni rehabilitasyonların yolunu açabileceği belirtildi.

Meme kanseri beyne dağılabiliyor ancak bu genellikle, ilk urun alınmasından seneler sonra oluyor. Bu da, kalan kanser hücrelerinin beynin korunmasını kıran özellikler edindiğini gösteriyor.

Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezi’nden analistler, doku misallerini araştırdılar ve bu sürecin nasıl işlediğini kavramak için karışık genetik tahliller yaptılar.

Analistler, farelerde meme kanserinin dağılmasını sağlayan 3 gen keşfettiler. İkincil urların dağılmasında genel rol oynayan COX2 ve HBEGF genlerinin meme kanserinin akciğerlere dağılmasına takviye ettiği, üçüncü genin ST6GALNAC5 ise kanserin beyne nüfuz etmesinde rol oynadığı anlaşıldı.

Mevzubahisi genin, meme kanseri hücrelerinin beyindeki damarlara yapışıp beyin dokusuna sızmalarına takviye ettiği belirtildi. Bu gen olmaksızın, kanser hücreleri kan-beyin bariyerini aşamıyor.

İngiltere Kanser Araştırma merkezinden Liz Baker, bedenin başka yerlerine dağılan meme kanseri hücrelerinin yüzde 10’unun beyne gittiği anımsattı.

Merkezden Prof. David Lane de, araştırmayı “çok coşku verici” olarak nitelendirerek, bu genlerin yeni ilaçların geliştirilip bu emin cinsteki metastasın önlenmesine destekçi olabileceğini söyledi.