Genel Sağlık

Kanserden korunmanın 9 yolu!

.jpg

Uzmanlar, günlük yaşantımızda alacağımız tedbirler ve yapacağımız basit şeylerle çağın hastalığı kanserden korunmak ve tehlikeyi eksiltmenin olası olabileceğini söylüyor.Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Necdet Üskent, daha nitelikli bir yaşam sürmeniz için yapmanız gerekenleri şu biçimde sıralıyor.

24410.jpg

1. Sigara ve öbür tütün mahsullerini kullanmayın

Sigara ve öbür tütün mahsulleri, tüm kanser vefatlarının %30 ’undan mesuldür. Sigara kullananlarda akciğer kanseri büyüme oranı, kullanmayanlara göre 20 kat fazladır. Akciğer kanserlerinden vefatların takribî yüzde 90 ’ı sigara ilişkilidir. Ağız içi, baş breyin bölgesi, ses telleri, idrar kesesi ve yolları kanserleri ile pankreas kanseri de tütün kullanımıyla doğrudan ilişkilidir.

Alkolü miktarlı harcayın
Alkol doğrudan bir kanserojen olmamakla birlikte, aynı zamanda tütün mahsulleri kullananlarda üst solunum yolları, ağız ve yemek borusu kanserlerine neden olabilir. Özellikle alkol derecesi yüksek sert alkoller, tütündeki kanserojenlerle birleştikleri zaman doku bozulması daha süratli büyür. Primer karaciğer kanseri, içki siroz tabanında da gelişebilir. Bırakamıyorsanız, az ölçüde ve düşük içkili bira ve şarap gibi meşrubatları seçim edin.

15897.jpg

3. Kilo almayın, hayvansal proteinleri, tütsülenmiş ve konserve besinleri tüketmeyin

Kilo almayın. İdeal kilonuzu gözetmeye çalışın. Yağlı ve yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durun. Hayvansal proteinleri ve özellikle kırmızı eti az harcayın. Tuzda uzun vakit bilave ettirilerek pişirilmiş, tütsülenmiş et mahsullerini ve yüksek ısıdaki ateşte barbekü yapılarak kömürleştirilen mahsulleri, nitrit gözetici ilave edilmiş konserveleri kullanmayın.

Yüksek lifli yiyecekler, sebze, meyve ve hububatlar ise kanser tehlikesini eksiltir. Lahana, karnabahar ve brokolide, allium bileşikleri kapsayan soğan ve sarımsakta yoğun olarak anti-kanserojen tesir vardır.

11062.jpg

4. Güneşten ve ışınımdan korunun

Solar ultraviyole ışınım; malign melanom, yassı hücreli kanser ve beksil hücreli kanser gibi ten kanserlerinin riskini çoğaldırır. Kanserojenik tesir ten hücrelerinin Deoksirübo Nükleik Asit ’dene direk zarar verir. Ultraviyole ışınları gen değişinimlerine yol açarak da kansere neden olur. Tanı ve rehabilitasyon emelli iyonize ışınıma maruz kalan çocuklarda lösemi tehlikeyi, klasik popülasyona göre daha fazladır. Günümüzde bilgisayarlı tomografilerde yeni teknolojiler kullanarak çekim süresi kısaltılmış ve ışınıma maruziyet 5-10 kat eksiltilmiştir. Yeniden de afaki ve çok sık çekimlerden kaçının. Magnetik TitreşimMR ile ise gösterilmiş bir tehlike yoktur.

14916.jpg

5.

Bazı coğrafi bölgelerde topraktaki asbest sebebi ile akciğer, akciğer çeperi ve karın çeperinde mesetelioma kanseri görülmektedir. Daha Önceki binalarda izolasyon emelli kullanılan asbest bir risk olarak varlığını sürdürmekte, binaların re-konstrüksiyonu sırasında asbeste maruziyet büyümektedir.

22625.jpg

6. Biyolojik kanserojenlerden korunmak için aşı yaptrın

Hepatit B virüsü kronik karaciğer hastalığına ve karaciğer kanserine neden olabilir. B hepatit aşısı olarak, karaciğer kanserinden tamamıyla kurtulmak olası. Rahim ağzı kanseri HPV isimli bir virüs tarafından oluşturulur. Cinsel yaşamın başladığı senelerden başlayarak erken yaşta aşılanmakla bu kansere karşı da korunmuş olunur. Midede yaşayan bir bakteri olan helicobacter pilori HP, kronik gastrite ve mide lenfomasına neden olabilir. HP gastriti tespit etildiğinde uygun antibiyotiklerle rehabilitasyon edilmelidir.

17666.jpg

7.

Kumpaslı egzersizler ve yürüyüş, hafif spor gibi fiziksel etkinlikler meme ve sütun kanseri tehlikesini eksiltir. ABD ’de ilk adet yaşının giderek çok erken yaşlara kayması ve menopoz yaşının daha ileri yaşlara kalması neticeyi meme kanseri hadisesi çoğalmaktadır. Bu sebeple çocuklara egsersiz programları verilerek ilk adet yaşının geciktirilmesini amaçlayan milli programlar uygulanmaktadır.

21896.jpg

8. Günde en az 8 saat uyuyun

Bağışıklık hormonları uykuda çoğalır. İmmün hücreler dinlenir. Sürekli derin bir uyku, kumpaslı beslenme, stresten uzak huzurlu bir aile yaşamı, iş etrafı dışında cümbüşlü hobiler edinmek ve iyi bir arkadaş etrafı, kumpaslı fiziksel etkinlik ile desteklenirse kanserden korunmak için optimal etraf sağlanmış olur.

31516.jpg

9.

Hekime gitmek için kesinlikle hasta olmayı ve hastalığın belirtilerini bilave etmeyin. Unutmayın ki hastalığa ait belirtiler başladığında ve sizi hekime başvurmaya zorladığında, birçok kanser için çok geç olmaktadır. Rahim ağzı kanseri için her sene pap smear, meme kanseri için 40 yaş ile 50 yaş arasında 2 senede bir daha sonra senede bir yapılacak mammografi taramaları, 50 yaş üstü kolonoskopi ve gaitada saklı kan tahlilleri, sigara içenlerde akciğer bilgisayarlı tomografi taramaları ile kanserleri rehabilitasyon edilebilir erken aşamalarda tutmak olası olabilir.

Meme kanserinden korunmak için hangi yiyecekleri yemelisiniz? Tıklayın!

33287.jpg
.