Kanserden Gözetici Beslenme Stili
Diğer Hastalıklar

Kanserden Gözetici Beslenme Stili

Yapılan araştırmalara göre, her üç kanser hastalığından birisinin besinler suratından kaynaklanıyor. Bol sebze ve meyve yiyen bireyler, akciğer, bağırsak, göğüs, rahim ağzı, soluk borusu, ağız boşluğu, mide, mesane, pankreas ve yumurtalık kanseri gibi kanser hastalıklarına daha az yakalanıyor.

Bilim adamları, sebze, meyve, ekmek, makarna, şehriye, pirinç ve öbür hububatlarda bulunan posalı gıdalardan yiyen bayanların, göğüs kanserine tutulma ihtimalinin, az posalı besin alan bayanlardan daha az olduğunu tespit etti.

Ayrıca, vejetaryenlerin öbür bireylere oranla kansere daha seyrek tutuldukları, az ölçüde yağsız etin sıhhatli beslenmenin bir parçası olduğu ifade edildi.

Uzmanlara göre, kiloyu sıhhatli bir seviyede yakalamak, kansere tutulma tehlikesini eksiltiyor. Kiloluluk ise, göğüs kanseri, rahim ağzı kanseri ve kalın bağırsak kanseri tehlikesini de artırıyor. Çok yağlı gıdalar ise kalın bağırsak kanserine ve erkeklerde de prostat kanserine neden olabiliyor.

Uzmanların kanserden korunma önerileri ise şöyle sıralanıyor:

– Farklı ve besleyici yiyecekler yiyiniz. Bunun sebebi bedenimizin kanserle savaşırken farklı gıdalardan gelen farklı maddelere lüzumu olduğuna bağlanıyor.

– Hergün en az beş porsiyon sebze ve beş porsiyon meyve yiyin.

– Ekmek, makarna, kahvaltılık hububatlar, pirinç, öbür hububatlar, patates, kuru bezelye ve fasulye gibi nişastalı ve yağı az yiyeceklerden bol bol yiyin.

– Az yağlı ve bol posalı bir yemek rejimi ile kumpaslı egzersizi birleştirerek kiloluluğu önleyin.

– Balık, teni çıkarılmış tavuk eti ve yağsız et yiyip, yemek rejimindeki yağ ölçüsünü eksiltin.

– Kızartmalar, “al-götür” cinsi yağlı yiyecekler, sosis, salam, börek, hamur işi ve pastaları eksiltin.

– Cips, tatlı bisküvi, yağlı kremalı pastalar ve şişmanlatıcı tatlıları özel günlere gizleyin, her gün yemeyin.

– Ekmeğin üzerine tekli-doymamış veya çoklu-doymamış yağlardan kanola ve ayçiçeği yağı gibi yapılan ezmeleri az ölçüde olmak üzere sürünüz. Yemek yaparken zeytinyağı, kanola yağı, yerfıstığı yağı ve aspur yağı gibi tekli-doymamış ve çoklu doymamış yağlardan kullanın.

– Büyükler ve mektebe başladıktan sonra çocuklar için yağı eksiltilmiş veya az yağlı süt, yoğurt ve peynir kullanın, mektebe gitmeyen çocuklara bayağı süt ve yoğurt verin.

– Turşusu yapılmış veya füme edilmiş ve bu nedenle çok tuzlu olan gıdalardan uzak durmaya çalışın.

– Alkol almayın. İçki; ağız boşluğu kanseri, soluk borusu kanseri, gırtlak kanseri ve karaciğer kanseri riskini çoğaldırabilir. Sigarayla beraber alkol almak kanser tehlikesini artırır.