Kalp krizi tehlikesini önlemek için neler yapılır sakın yemekten sonra yüzmeyimün
Sağlık Yazıları

Kalp krizi tehlikesini önlemek için neler yapılır sakın yemekten sonra yüzmeyimün

Kalp krizi tehlikeyi nasıl önlenir? Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Refik Erdim kalp hastalarının kavurucu sıcaklara karşı almaları gereken tedbirleri anlattı.

YEMEKTEN HEMEN SONRA YÜZMEYİN

Kalp hastalığınız varsa güneş ışınlarının daha az şiddetli olduğu sabah veya akşamüstü saatlerini seçim edin ki bedeniniz fazla yorulmasın. Ayrıca kan dolaşımının büyük kısmı yemekten hemen sonra sindirim sistemine yönlendiği için adale dokusuna giden kan akımının eksilmesine bağlı adalelerde kramplar ve bitkinlik gözlenebiliyor. Bu sebeple aç karnına veya yemekten en az 2-3 saat sonra yüzmenizde fayda var. Bunların yanı gizeme özellikle 11.00-16.00 saatleri arasında sahilde güneşlenmek sıcak çarpması tehlikesini çoğaldırdığı için netlikle önerilmiyor.

1533537630-6-3EiF.jpg

SUYA ANİDEN ATLAMAYIN

Uzun müddet güneş altında durduktan hemen sonra denizde veya havuzda soğuk suya sıçramak bedenin genişlemiş cilt damarlarında ani büzülmeye sebep olarak ölümcül ritim bozukluklarına sebep olabiliyor.

Ayrıca soğuk duş damarlarda büzülmeye yol kalemtıraşı için tansiyonu yükseltebiliyor. Damarlarda büzülme uzun sürdüğü takdirde bu tablo kalp krizine kadar ilerleyebiliyor. Dolayısıyla yaz aylarında soğuk duş almaktan kaçının, suyun ılık olmasına dikkat edin.

PAMUKLU KIYAFETLER SEÇİM EDİN

Fazla sıcaklarda sarih renkli, pamuklu ve bol elbiseleri seçim edin. Bu tip elbiseler yüksek hava iletkenliği ve terlemeyi eksiltici özellikleriyle sıcak havanın negatif tesirlerini azaltabiliyorlar. Şayet dışarıda gezmeniz gerekiyorsa geniş siperlikli şapka, güneş gözlüğü kullanın, ayakkabılarınızın da rahat ve sarih olmasına özen gösterin.

1533537630-1-DVTh.jpg

BOL SU İÇİN

Fazla sıcaklarda terlemeyle oluşan akışkan kaybının yerine konulması için bol su içmek hayatsal ehemmiyete sahip. Özellikle sıcaklığın en fazla olduğu 11.00-15.00 saatleri arasında, saatte bir 2-3 bardak su içmeyi bakımsızlık etmeyin.

Dr. Refik Erdim bireyin kilosuna göre değişmekle birlikte, yaz aylarında 2,5-3 litre su harcanması gerektiğine dikkat çekiyor.

SERİN VE KAPALI ETRAFLARDA OLUN

Güneşin yeryüzüne en dik geldiği 11.00-15.00 saatleri arasında, çok lüzumlu değilse dışarı çıkmayın, serin ve kapalı etraflarda zaman geçirin. Beden ısısını düşürmek için klimalı ve serin etraflarda bulunmaya özen gösterin.

1533537630-2-wzTx.jpg

SPORU AKŞAM SERİNLİĞİNE BIRAKIN

Spora asla ara vermeyin. Ancak güneş ışınlarının yeryüzüne en dik geldiği 11.00-15.00 saatleri arasında, fazla terlemeye yol açarak kalbi yoracağı için sarih havada spor yapmayın. Sporu akşam saatlerine erteleyin veya serin ve kapalı yerlerde yapmaya özen gösterin. Şayet dışarıda spor yapmanız gerekiyorsa vakti 90 dakikayla kısıtlamalı, tempoyu yavaş yavaş çoğaldırmalı ve bol akışkan harcamalısınız. Suyla beraber tuz kaybı da olacağı için mineral güzergahından zengin ve şekersiz sporcu meşrubatlarını seçim edebilirsiniz.

1533537630-3-4eZV.jpg

SİNDİRİMİ KOLAY BESİNLERİ SOFRADAN YETERSİZ ETMEYİN

Sıcak havalarda beden ısısının ayarlanabilmesi için beden yüzeyine yakın atardamarların iç uzuvlara kıyasla daha çok kanlanmaları gerekiyor.

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Refik Erdim bu sebeple kan dolaşımının cilde yönlendirilmesi için sindirimi kolay besinler harcanması gerektiğini belirterek şu tekliflerde bulunuyor: “Sindirim sistemini yormamak için sık sık ve az ölçüde yemek yemeli, yeniden akışkan kaybını eksiltmek için sulu besinleri seçim etmelisiniz. Zeytinyağlı yiyecekler, sebzeler ve meyvelerin sindirimini oranla daha kolay oluyor. Bunun dışında, soğuk olarak hazırlanan ve harcanan çorbalar da beden ısının düşürülmesine katkıda bulunabiliyor. Pişirme usulü olarak da haşlama, buğulama ve ızgara usullerini seçim etmelisiniz.”

İLAÇ DOZLARINA DİKKAT

Kalp damar hastalığı veya kalp yetmezliği gibi sağlık problemleriniz varsa tatile çıkmadan evvel kesinlikle hekiminizle görüşerek ilaç dozlarını ayarlanmasını sağlayın. Özellikle idrar söktürücü ilaçlar kullanan hastaların gerekirse ilaç dozlarının fazla sıcak havalarda eksiltilmesi gerekiyor. Zira idrar söktürücü ilaçlar sebebiyle büyüyen fazla akışkan kaybı tansiyon düşüklüğü ve buna bağlı bayılmalara yol açabiliyor. Ayrıca hekim teklifi olmadan kesilen ilaçlar fazla tansiyon yükselmesi neticeyi kalp kriziyle sonlanabiliyor.1533537630-4-T3il.jpg

BU MEŞRUBATLARA DİKKAT

İdrar söktürücü özelliği sebebiyle bedende akışkan kaybını arttırabileceği için kahve ve çay gibi meşrubatları harcamaktan kaçının.

Bunun sebebi, özellikle içkinin sıcağın negatif tesirlerinin sezilmesini yasaklaması ve akışkan kaybını çoğaldırması. Kalp eksikliğiniz varsa maden suyu gibi sodyum içeriği fazla olan akışkanlardan sakınmalısınız. Zira sodyumdan zengin akışkanların fazla içilmesi bedende akışkan yakalanmasını çoğaldırarak kalp yetmezliği bulgularını kötüleştirebiliyor. Ayrıca günde ne kadar akışkan harcamanız gerektiğini de hekiminize kesinlikle danışmalısınız.

1533537630-5-hm5c.jpg
.