Kahvaltının sıhhatimiz için ehemmiyetini gösteren 7 bilimsel kabide!
Sağlık Yazıları

Kahvaltının sıhhatimiz için ehemmiyetini gösteren 7 bilimsel kabide!

Kahvaltının en ehemmiyetli öğün olduğunu sık sık duyuyoruz. Beslenme uzmanlarından annelerimize, çevremizdeki herkes bu reeli ısrarla dile getiriyor. Yeniden de birçoğumuz uyandığımızda, işe ya da okula yetişmemiz gerektiği için kahvaltı öğünşanı ne yazık ki sıçrıyoruz.

Oysaki domates, peynir gibi besleyici yiyeceklerle kumpaslı şekilde yapılan kahvaltı, fizyolojik, psikolojik ve zekâsal olarak bizi daha sağlıklı kılıyor.

Yemek.com, bu öğünü neden umursamamız gerektiğini kahvaltnın ehemmiyetini gözler önüne seren 7 bilimsel kabide başlığı altında ortaya koydu.

Dünyadaki hatırı sayılır üniversite ve yayınlardan alınan bilimsel kyeminlere direnen ‘kahvaltı gerçekleri ’ şu şekilde:

Obezite ve diyabetik hastalıklara yakalanma riskini eksiltir

Harvard Üniversitesi ’nin 45-82 yaş aralığındaki 26 bin 902 kişiyle, 16 sene boyunca yürüttüğü araştırmaya göre, kahvaltısını kumpaslı olarak yapan bireylerde obezite oranları düşüyor. Araştırmalar kumpaslı kahvaltı eden kadınların diyabetik hastalıklardan daha çok korunduğu da ortaya koyuyor.

Yeni bilinen balakaların her zaman taze kalmasını sağlar

Journal of Adolescent Health isimli sağlık mecmuasının 13-20 yaş aralığındaki 319 talebe ile yaptığı deneyin neticelerine göre, kumpaslı ve doğru kahvaltı eden kişilerin bellekleri büyüyor ve etmeyenlere göre daha kuvvetli oluyor.

Enerjinizi gün boyunca korumanıza destek eder

International Journal of Food Sciences and Nutrition isimli sağlık mecmuasının yaptığı çalışmaya göre ise, kahvaltı öğünşanı sıçramayan kişiler gün boyunca kendilerini daha az bitkin seziyor.

Ruh halinizi geliştirerek mutlu olmanızı sağlar

Journal of Physiology mecmuasının 144 gönüllüyü tabii yakaladığı imtihan sırasında, imtihandan evvel kahvaltı yapmış olanların yapmamış olanlara göre daha başarılı, sakin ve mutlu oldukları gözlemlendi. Başka Bir Deyişle kahvaltı insanın stresli zamanlarının üstesinden kolaylıkla gelebilmesini sağlıyor.

Bedeniniz lüzumu olan besinleri depolayabilir

Nutrition Research and Practice mecmuasının yaptığı araştırmaya göre, her gün kahvaltı yapan kişilerin bedeni, kemik sıhhatini koruyan kalsiyum ve insanı daha uzun vakit tok yakalayan lif gibi ögeleri daha çok depolayabiliyor.

Kilo vermenize destekçi olur

Yeniden Harvard Üniversitesi tarafından 17.000 erkek üzerinde yapılan araştırmada, kahvaltı eden bireylerin daha çabuk kilo verdiği belirlendi. ‘Az ama sık ’ kuralının da vurgulanmış olduğu çalışmaya göre, bu neticeyi gün içerisinde yenilen yiyecekler de etkiliyor.

Konsantrasyonunuzu geliştirir

Kahvaltının enerji verdiğini ve belleği kuvvetlendirdiği biliniyor. Bunu kabideleyen bir öbür araştırma da Indian Pediatrics ’deri. Araştırmaya göre, her gün sıçramadan kahvaltı eden ortaokul talebeleri ara gizeme kahvaltı eden talebelere oranla daha başarılı oluyorlar ve konulara daha rahat yoğunlaşabiliyorlar.

Indian Pediatrics ’in başka bir araştırmasının neticesiyse şu istikamette; uyku sırasında beynin harcayarak gereksinim dinlediği enerji ve glikoz gibi temel kaynaklar gün içinde yapılan kahvaltıdan alınıyor.