Çarşaflar ne sıklıkla değiştirilmelidir?
Sağlık Yazıları

Çarşaflar ne sıklıkla değiştirilmelidir?

Hijyen yevmiye hayatınızı ve sıhhatinizi pozitif ve negatif doğrultuda etkileyebilmektedir. Bunlardan biride uyuduğunuz yatağa yeterli hijyeni ve itinayı göstermektir.Bunun neticesinde muhtelif meselelerle karşılaşabilirsiniz. Mesela bedeninizde alerjik tepkinler oluşabilir. Bu neticeleri yaşamak istemiyorsanız yevmiye hayatınızda uyuduğunuz yatağı kumpaslı olarak çarşaflarınızı değiştirmekten geçer!

New York Üniversitesi mikrobiyolog Philip Tierno’nun araştırmasına göre; çarşaflarımızı yeterli seviyede değiştirmediğimiz taktirde yatak bakteri ve mantar dolu bir botanik bahçeye dönüşmektedir.

Bu vaziyeti Tierno, yastık nevresimlerin arasında mikroskobik hayatın insan sıhhatini negatif doğrultuda etkileyebileceğini söylemektedir. Mikrobiyolog, haftada bir kere kesinlikle çarşafların değiştirilmesi gerektiğini söylüyor!

Yapılan bilimsel araştırmalara göre insanlar yatakta bir senede vasati olarak 118 kilo terlemektedir. Günlerin sıcak ve rutubetli olması nem ve mantarların üremesi için yatak uygun ve ideal bir etraftır. Yatak, insanların yalnızca kendi terleri ve vajinal, anal akıntılarının dışında yabancı mikroplarıda barındırıyor. Bu mikroplar arasında hayvanların kepekleri, toprak, ev tozu, dışkı ve yatak yapımında kullanılan kimyevilerde bulunmaktadır.

çarşaflar ne sıklıkla değiştirilmelidir