Kahvaltıda zararlı besinler nelerdir bu yiyeceklere dikkat edin!
Sağlık Yazıları

Kahvaltıda zararlı besinler nelerdir bu yiyeceklere dikkat edin!

Kahvaltıda zararlı besinler nelerdir? Her sabah kahvaltıda farkında olmadan yediğiniz bazı besinlerin sağlığınıza çok ciddi zarar verdiğini biliyor muydunuz?

AZI KARAR ÇOĞU ZARAR

Kolestrol vücudumuz için olmazsa olmazdır. Ama bunun miktarı önem taşımaktadır. Çünkü kolestrol miktarı arttıkça damar sağlığımız risk altına girmektedir. Kolestrolun beslenmeyle doğrudan bir ilişkisi bulunmaktadır. Bu süreçte bizi en yakındanilgilendiren besin yumurtadır. Yıllarca yumurtanın kolesterolü aşırı yükselttiği biliniyordu. Ancak, son zamanlarda yapılan bilimsel çalışmalarda yumurtanın kolesterolü öyle sanıldığı gibi yükseltmediği görüldü. Çünkü yumurtanın sarısı yenildiğinde kanda yükselen kolesterolün damarlara çok da zararı yoktur. Bol bol pastırmalı, sucuklu yumurta yemek yerine haftada 3-5 kere 1 tatlı kaşığı tereyağında pişmiş sahanda yumurta veya menemen tüketmek öneriliyor.

yumurta-yiyenlere-kotu-haber-qsyT.jpg

Kahvaltı şüphesiz günün asla kaçırılmaması gereken en önemli öğünüdür. Uzmanlar kahvaltıyı asla atlamamamız gerektiği konsunda bizi uyarıyor. Gözden kaçırılmaması gereken bir husus var ki o da şudur. Her sabah kahvaltıda farkında olmadan yediğimiz bazı besinler, sağlığımıza çok ciddi zararlar vermektedir. Peki kahvaltıda zararlı besinler nelerdir? İşte bu sorunun cevabını sizler için hazırladık. 

kahvaltida-bal-yiyenlere-kotu-hab-REUb.j

SUSAM CİDDİ CİLT PROBLEMLERİNE NEDEN OLUYOR

Simitin o güzel tadını veren besin şüphesiz ki susamdır.Susam A,C,E vitaminleri bakımından oldukça zengin bir besin olma özelliği taşımaktadır. Aynı zamanda diyabet hastalığında ve anemide de sıklıkla kullanılan bir besindir. Ancak susamın dezavantajı şudur ki susam yağlı bir besindir. Bu nedenle çok fazla tüketilmesi kilo problemine neden olmaktadır.Alerjik bir yapıda olanlar için ciltte kızarıklık, döküntü, kaşıntı, baş dönmesi, tansiyon problemi gibi sorunlara yol açabilir.

kahvaltida-simit-yiyenlere-kotu-hab-fxHF

DİYABET HASTALARI ASLA KULLANMAMALI!

Bal çok güçlü bir besin kaynağıdır. Fakat buna rağmen içerdiği besin değerleri açısından, 1 yaş altı bebekler için tavsiye edilmiyor. Bunun sebebi ise arıların bal yapmak için kullandığı botulizm bakteri sporlarının sindirim sistemi yeterince gelişmemiş bebeklerde zehirlenmeye yol açabilecek olması. Bal aynı zamanda kan şekerini de yükseltmesi nedeniyle diyabet hastalarının asla tüketmemesi gereken besinler arasında yer almaktadır. 

kahvaltida-bal-yiyenlere-kotu-hab-bp7U.j

KETEN KAN ŞEKERİNİ DÜŞÜRÜYOR

Keten tohumu kabızlık,yüksek kolestrol gibi sağlık sorunlarına iyi gelse de kullanımnda dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Keten tohumu kan şekerini hızlıca düşürüyor. Bu nedenle diyabet hastalarına önerilmiyor. Kişinin aile geçmişinde, rahim ve yumurtalık kanseri olan kişilerin de uzman kontrolünde kullanımı tavsiye ediliyor. 

kahvaltida-bal-yiyenlere-kotu-hab-NWYR.j