Kafein tüketimi ciltte çatlaklara neden olur mu cilde hasarları nelerdir nasıl tesirler?
Sağlık Yazıları

Kafein tüketimi ciltte çatlaklara neden olur mu cilde hasarları nelerdir nasıl tesirler?

Bedendeki çatlak yaradılışına neden olan en temel faktörlerden bir taneside kafein olduğunu unutmamalıyız! Kafein ve sıklıkla harcanan asitli besinler bedende çatlak yaradılışına davetiye çıkartmaktadır. Bedene bayağıdan fazla alınan kafein deformasyona uğrayacağı için bu kafein tüketimlerinde dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Uzman Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu dikkat etkeniz gerekenleri anlattı!

Çikolata, kahve ve kola gibi besinlerin tüketimine dikkat edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken besinler arasında yer alan tuz, fazla ölçüde alındığında bedende fazla su yakalayıp, ödeme sebep olduğundan tenin gerilmesini ve çatlak yaradılışına sebep olacaktır. Çatlakların önlenmesin de dikkat edilmesi gereken bir öbür besin ise şekerdir. Ani kilo çoğalışlarına sebep olacağından tüketimine dikkat edilmelidir. Cilt çatlaklarının oluşmasının başka bir sebebi kollajen ve elastin seviyesinin eksilmesidir.

ciltte çatlak oluşumuna kafein sebep oluyor

Çatlakların yaradılışını önleyebilmek için özellikle A, B ve C vitaminlerinden zengin besinler harcanmalıdır. A vitamini dokuların onarılmasını sağlayacağından dolayı çatlakların izlerinin eksilmesinde rol oynayacaktır. Havuç ve marul A vitamini içeriği bakımından zengin olduğu için salatalarına ilave ederek tüketebilirler. B5 ve B3 vitamininlerinin cilde doğrudan temas etmesini sağlamak emeliyle bedene sürülmesi çatlak yaradılışının eksilmesini sağlayacaktır. Cilde sürülerek uygulanmadığı takdirde mantar, yağlık balıklar ve yumurta tüketimine dikkat edilmelidir.

kafein vücutta çatlak oluşumuna neden oluyor

C vitamini ise yaş ilerledikçe bedende yapımı eksilen kolajenin birleşiminin çoğalmasını sağlayarak ciltte bulunan buruşuklukların, sarkmaların ve çatlakların giderilmesini sağlar. Bu surattan sabah kahvaltılarına kesinlikle rezene çayı, ara öğünlerden biltihaba ise kesinlikle papatya ilave etmeleri gerekmektedir. Beden çatlaklarının önlenmesinin en bereketli yollarından bkocamanda günlük su alımıdır. Özellikle de spor esnasında kaybedilen su ölçüsünün spor da tekerrürden alınmasına özen gösterilmelidir.