Kadınlar Neden Makyaj Yapar
Grip - Soğuk Algınlığı

Kadınlar Neden Makyaj Yapar

Kadınlar neden makyaj yapar; Pek çok kadın için makyaj günlük yaşamın bir parçasıdır.  Özel günlerde ise kadınlar daha özenli ve azametli makyajları seçim eder. Peki hiç düşündünüz mü, kadınlar neden makyaj yapar. Kadinay.Net sizler için düşündü.. Kadınlar Neden Makyaj Yapar.. Kadınların neden makyaj yapmayı beğendiklerini inceleyen uzmanlar, suratını aynada makyajsız gören kadının, makyajdan sonra suratının başkalarına nasıl görüneceği öngörüsü ve iyimserliğiyle harekete geçtiğini tanımladılar.
                   
Daily Telegraph’ta yer alan habere göre, bir Japon kozmetik işletmesi için, beyin uzmanı Dr. Ken Mogi ve takımı tarafından yapılan ve 2 sene süren araştırmada, kadının suratını makyajlı ve makyajsız olarak nasıl idrak ettiğiyle alakalı beyinde değişik faaliyetlerin bulunduğu tanımlandı. Beyin tarama makineyi kullanan bilim adamları, beynin kaudat çekirdeğindeki faaliyetleri araştırdılar. Tarama neticesinde, bir kadın kendini makyajsız gördüğü zaman başkalarının kendisini nasıl göreceğini öngördüğünü ve beynin “ödül sisteminin” herekete geçerek zevk hissi veren dopamin salgıladığına tespit ettiler.          
       
Analistlerden Keişi Saruwatari, “Eskiki araştırmalardan öğreniyoruz ki, beynin bu kısmı herekete geçtiğinde muhakkak faaliyetlerden zevk alırız. Bunu şöyle açıklıyoruz; bir kadın suratına baktığında makyaj yaptığı zaman nasıl görüneceğini tahayyül ediyor. Burada temenni, teşvik ve tutkunun bir karışımı söz mevzusu. Makyaj kadınlarda, ötekileriyle ilişki kurulmasına ve zevk dinlenmesine katkıda bulunuyor” dedi.     
        
Bilim adamları araştırmadan evvel, kadınların makyajdan sonra pozitif hisler içine girdiklerini düşünüyorlardı. Bunun kadınlar arasında yapılan bir araştırma olduğunu andırdıran uzmanlar, bir erkeğin de sabah traş olduğunda ve suratına traş kolonyası sürdüğünde eş hisler içinde olabileceğini söylediler.