Kadının makyajsız görüntüsünün beynine eksantrik tesiri!
Sağlık Yazıları

Kadının makyajsız görüntüsünün beynine eksantrik tesiri!

Günümüz kadınları bakımlı olmayı beğeniyor ve sosyal hayatta da buna umursuyor. Bakımın koşullarından biri de makyaj. Peki, makyaj kadının beynini nasıl etkiliyor? İşte bu mevzuda yapılmış araştırma…

Rakibiniz makyaj yapmayan bir kadınsa… Bilimsel araştırmalara göre makyajsız halini gördüğünde bununla baş edebilen kadınların beyni netlikle daha değişik açılımlar yapıyor. Saruwatari’ye göre; “İş olsun, spor olsun rastgele bir alanda rakibiniz makyaj yapmayan bir kadınsa öğrenil ki o, gayesine kilitlenmiş bir kaplan gibidir. Bir anlamda özgür kalmıştır. Beyninin büyük kısmı kendisiyle alakalı evhamlardan arınmış olduğundan çok değişik açılımlar yapabilir.”

35380_7.jpg

Makyajsız bir kadın aynaya bakınca beyinde ne oluyor? Radikal ’in haberine göre, yandaki beyin görüntüsünün alındığı kadın makyajsız ve aynada kendi makyajsız görüntüsüne bakıyor. Kadının kendi görüntüsünün beynini nasıl etkilediğini gösteriyor.

“Caudate Nucleus” ismi verilen beynin bu kısmı, kadında temennilerin oluşmasına yol açıyor. Bu temenniler, kısa zamanda yerini eyleme geçmeye teşvike vazgeçiyor ve hemen ardından hırs duygusu tetikleniyor. Bu geçiş düzeyi kadının kendisini makyaj yapmaya ikna süreci olarak değerlendiriliyor.

35380_1.jpg

Makyajlı bir kadın aynaya bakınca beyinde ne oluyor? Yanda ise makyajlı bir kadının aynaya baktığı sırada beyninde oluşan etkinlikleri görüyoruz. Resmi daha iyi okumak isteyenler için beyindeki mavi bölgeler beynin öbür insanların suratına karşı verdiği tepkiler. Kırmızı noktalar ise beynin kendi suratına karşı verdiği tepkiler olarak ortaya çıkıyor. Makyajsız kadın beyni görüntüsüyle karşılaştırıldığında beynin, makyajlı surata daha az tepki verdiği ortaya çıkıyor.

35380_2.jpg

Makyaj ve bağlantıya sarih olmak arasındaki ilişki Dr.

Her zaman için makyaj yapan kadınlar insanlar tarafından daha çok beğeniliyor. Bunun nedeni hoş görünmeleri değil. Tüm cemiyetlerde yerleşmiş bir önyargı olarak, makyaj yapan kadının bağlantıya daha sarih olduğu kanısı. Makyaj yapmak isteyen kadının bunu kendisi için değil, başka insanlar için yaptığı düşüncesi yerleşmiş bir fikir olduğundan, makyaj yapmayan kadınların bağlantıya kapalı olduğu hissiyatı oluşuyor.

35380_3.jpg

Makyajlı ve makyajsız kadının tesiri Dr. Mogi’nin tezini, Bangor ve Aberdeen Üniversiteleri ortaklaşa bir çalışma yürüterek masaya yatırdılar. 44 kadın kobaya gereksinimleri olabilecek tüm makyaj malzemelerini verdiler ve gece dışarı çıkmak üzereymişçesine makyaj yapmalarını istediler. Kadınların hem makyajlı hem de makyajsız çekilen resimlerini onları daha evvel görmemiş erkek kobaylara sundular. Netice Dr. Mogi’yi haklı çıkarttı.

35380_4.jpg

Erkeklerin makyajlı ve makyajsız kadın seçimi Bunun üzerine ikinci bir test yaptılar ve 3 ayrı pozu çekilen kadınların makyajsız, az makyajlı ve çok makyajlı halleri hem erkeklere hem de kadınlara sunuldu.

Başka Bir Deyişle Dr. Mogi haklıydı ama daha çok makyaj yapmak, daha çok istenen kadın olmak anlamına gelmiyordu.

35380_5.jpg

Makyajsız kadının beyninde neler oluyor? Dr. Ken Mogi’ye göre kadın beyni makyajsız haline tahammül edebilmek için dopamin salgılamak zorunda kalıyor. Başka Bir Deyişle kadın mutluluk hormonuna lüzum dinliyor. Şayet bir kadın makyaj yapıyorsa, beynin salgıladığı dopamin beceriksiz kalıyor demek oluyor. Bu kendisiyle barışık olmayan fertlerde de görülen bir vaziyet. Kanebo Kozmetik analistlerinden Keishi Saruwatari, “Makyaj yapmayan kadından ‘korkun'” dedi.

35380_6.jpg
.