Cilt Bakımı

Kaç Etken Güneş Kremi?

Havalar ısındı. Güneş tepemizde parıldamakla kalmıyor iliklerimize kadar işliyor. Peki cildinizi gözetmeye aldınız mı?

Güneşin hasarlı ve bereketli ışınları hep beraber cilt tarafından emilir. Bereketli ışınlar kemik gelişiminden zehirli madde atımına kadar pek çok yerde görev alır. Ancak hasarlı ışınları da ciltte kir yapmaktan kansere kadar hasar verebilir.

Ultraviyole ışınlarından korunmanın ilk adımı hakikatinde güneşin tepede olduğu öğlen saatlerinde dışarı çıkmamak. Fakat bunu uygulamak ne muhtemel? Öbür bir ehemmiyetli adım ise gözetici ürünlerden yararlanmak. Yaz yeni yeni gelmişken erkenden kolları sıvayıp gözetici kullanmaya başlamak gerekiyor. Hakikatinde gözetici etkenli ürünler yalnızca yaz aylarına özgü de değildir. Evet, yazın direk olarak sezeriz ama kışın da cildimiz bu hasarlı ışınlara maruz kalır.

Gözetici etkenli ürünler kullanmadan evvel dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Mesela cildin netlikle pak olması gerekir. Ürününüzün ıslatma özelliği yoksa ıslatıcınızı gözetici kremin üzerine sürebilirsiniz. Konuttan çıkmadan evvel uygulanan etkenli ürünler 3-4 saatte bir tazelenmelidir. Özellikle de alıngan cilt yapısına sahip olanlar çok dikkat etmeliler. Bir öbür ehemmiyetli husus ise bu ürünlerin kaç etken olması gerektiği? Değişik değişik etmenlerde ürün bulmak muhtemel ancak en fazla 50 etken ürün doğru üründür. Daha iyi açıklamak gerekirse 50 etkenden fazla oldu iddia edilen ürünlerin pek de bir tesiri yok. Cilt hassasiyetine göre 15, 30 ve 50 etken ürünlerden rastgele biri yeterli olacaktır.