Genel Sağlık

İyi bir yaşamın 13 altın kuralı!

.jpg

İyi ve sağlıklı bir yaşam hayal değil! Unutmayın, bunu gerçekleştirmek sizin elinizde. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Nafiz Karagözoğlu sağlıklı bir yaşama açılan kapıda size hayat kurtaran öneriler sunuyor. Bunları yapın yaşama sıkıca tutunun!

23001.jpg

1. Haftada 1100 kalori yakın!

Duke Üniversitesi’ndeki bilim insanları, haftada 1100 kalori yakacak kadar egzersiz yaparak, damar tıkanmasına ve hipertansiyona yol açan karın bölgesindeki yağ birikmesine engel olunabileceğini belirtiyor.

5780.jpg

2. Yılda bir diyabet tahlili yaptırın!

Tip 2 diyabet, damar duvarının esnekliğini bozuyor, kanda pıhtılaşmayı artırıyor ve damar iç yüzeyindeki hücre hasarını kolaylaştırıyor. Amerikan Diyabet Derneği, kalp sağlığı için açlık kan şekerinin 100 mg/dl’nin altında olmasına dikkat çekiyor. Şikâyeti olmasa bile yirmi yaşın üzerindekilerin yılda bir diyabet testi yaptırmasını öneriyorlar.

14823.jpg

3. 250 gram magnezyum şart!

Fransız bilim adamları, kanlarında yüksek düzeyde magnezyum bulunan erkeklerin, düşük olanlara kıyasla herhangi bir sebepten ölme risklerinin yüzde 40 daha düşük olduğunu bilgisini verdiler. Bu nedenle günlük öğününüze 250 miligramlık bir magnezyum hapı eklemenizde fayda var.

13242.jpg

4. Günde 2-3 litre su için!

Su, hücrelerin ve organların yaşaması için şart. Dolayısıyla her gün bol bol su içmeyi asla ihmal etmeyin. Eğer 60-70 kilo arasındaysanız günlük içmeniz gereken su miktarı iki litredir. Doksan kiloysanız bu rakam üç litreye çıkar.

13438.jpg

5. 15 dakika gülme molası verin!

On beş dakikalık komik bir video izleyerek, kalbinize giden kan akışını yüzde elli artırabilir, damar hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

9245.jpg

6. Flor alımı dişleriniz için önemli ihmal etmeyin!

0-3 yaşta yeterli flor alımının yeterli olmasının gelecekte oluşacak diş çürümelerini önlediğini ispatlayan yayınlar bulunmaktadır. Flor alımı suyla gerçekleşmektedir, bu dönemde yeterli alınan flor dişlerin çürüğe karşı direncini artırmaktadır. Bunun dışında koruyucu diş hekimliği tedavisinde, jel veya gargara şeklinde kullanılarak, bakterilerin asit üretmesini engelleyerek, diş çürümelerini azaltmaktadır.

10714.jpg

7. 15 dakika güneşlenin!

Güneş iki ucu keskin kılıç gibidir. Fazlası cilt kanserine neden olabiliyor, diğer taraftan da vücudumuza gerekli olan D vitaminin oluşmasında anahtar rol üstleniyor. Bu nedenle her gün düzenli olarak 10-15 dakika güneşten faydalanın. Ayrıca sabah güneşe çıkmanız, gece rahat uyumanıza da yardımcı olur.

11748.jpg

8. Belde sınır 88 santimetre, aşmayın!

Bel çevreniz kadınsanız seksen sekiz, erkekseniz doksan sekiz santimi geçmesin. Çünkü bu tip yağlanma, metabolizmada ciddi değişikliklere neden oluyor. Kalp damar hastalığı, hipertansiyon, kolesterol ve diyabet riski kayda değer derecede artıyor.

1646.jpg

9. 40’dan sonra düzenli Check-up yaptırın!

Efor testi, check-up da başvurulan yöntemlerden biri. Test, ritim ve ileti bozukluklarını araştırmak amacıyla yapılıyor. Bu sayede kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları da ciddi boyutlara ulaşmadan tedavi edilebiliyor. Kırk yaşından itibaren yılda bir kez kardiyolojik check-up’tan geçmeniz, kalp sağlığınız açısından önem taşıyor.

3983.jpg

10. Dişlerinizin temizliğine özen gösterin!

Ağız sağlığınız kalp sağlığıyla birebir ilgili. Gündelik fırçalama ve diş ipi kullanımı ömrünüzü 6-7 yıl uzatabilir.

14183.jpg

11. Düzenli kalsiyum alın!

Her gün yeterli miktarda kalsiyum almaya özen gösterin. Gün boyunca iki su bardağı süt ve iki kibrit kutusu kadar peynir tüketmelisiniz. İleri yaşlardaysanız az yağlı süt tercih edin. Menopozdaki kadınların günde bin iki yüz miligram kalsiyum alması gerekiy

17231.jpg

12. Tuzu mutlaka azaltın!

Tuzun fazlası sadece ödem yapmakla kalmayıp çok ciddi sağlık sorunlarına da yol açıyor. Uzmanlar tuzun yol açacağı zararlardan korunmak için günlük tuz tüketiminin altı gramı aşmamasını öneriyor. İngiliz Tıp Dergisi’nde yayınlanan yeni bir araştırma, daha az tuz tüketmenin kalp-damar hastalıkları riskini dörtte bir, kalp krizi riskini ise beşte bir oranında azalttığını ortaya koyuyor. Bu çalışmayla, fazla tuz tüketiminin kan basıncını yükseltip, yüksek tansiyon, kalp krizi ve inme riskini artırdığı yönündeki bağlantı bilimsel olarak kanıtlanıyor

2966.jpg

13. Sakinleşin!

Psikososyal stres faktörleri; yanlış beslenme, fiziksel aktivite, obezite, sigara, alkol ve uyuşturucu madde, riskli davranışlar ve yetersiz sağlık kontrolü, sağlığı etkileyen faktörlerdir.

16566.jpg