Genel Sağlık

İyi bir beslenme programı nasıl olmalı?

Sıhhatiniz ve bedeniniz için en ideal beslenme programını bulmanıza Mehmet Öz dayanak ediyor.

.jpg

Sağlı yaşam için sıhhatli beslenme koşul! Peki nedir bu sıhhatli beslenme diyorsanız, Mehmet Öz’şöhret beslenme programına göz atın.

Sıhhatli beslenme bireyden bireye değişir. Kimine iyi gelen beslenme biçimi, bir başkasında miskinlik yaratabilir.

Kendinize uygun beslenme programını seçerek sıhhatli beslenme programına başlıyabilirsiniz!

30685.jpg

Öğün taktiği: Üç ana öğün, artı acıkmamanız için sıhhatli atıştırmalıklar. Uyumadan evvel üç saat bir şey yemek yok. Tatlılara gelince; iki günde bir yemeye çalışın.

Yemeniz ve yememeniz gereken yiyecekler: Yiyebilirsiniz: bütün hububatlı karbonhidratlar; lif; sıhhatli tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar kapsayan kuruyemişler; yağsız et öncelikli olarak; kümes hayvanları ve balık gibi protein kaynakları.

Yer değiştirebilecek yiyecekler: Her türlü tarif veya öğünde kendi damak tadınıza uyacak biçimde her türlü sebze veya meyveyi birbiriyle değiştirebilirsiniz.

Dayanaklar: Her gün, bir multivitamin alın. Gıdalar ve multivitamin yoluyla toplam 1200 miligram kalsiyum, 600 IU beynelmilel birim D Vitamini, 400 miligram magnezyum, ve 300 miligram Pantotenik asit vitamin B5 almanız gerekir. Ayrıca her gün, Omega-3 yağ asitleri için iki gramlık saf balık yağı ve yarım çay kaşığı tarçın harcayın. Haftada 10 yemek kaşığı pişmiş domates veya pişmiş domates sosu harcamaya çalışın.

1727.jpg

Ana öğünlerden sonra neden tatlı yememeliyiz?

Ana yemeklerden sonra tatlı yemek insülini yükselterek göbeğinizde aşırıdan kalori birikmesine neden olur.

Sıcaklık, iştah ve metabolizmayı nasıl tesirler?

Metabolizmayla alakalı kuramlardan biri de soğuk havanın iştahı artırdığı kış aylarında daha çok yediğinizi ve spordan sonra, beden hala sıcakken, açlık sezmediğinizi hiç fark ettiniz mi? Aksine, düşük beden ısısına sahip bireyler daha düşük metabolizma süratine sahiptirler ve kilo almaya daha müsaittirler.

15412.jpg

Aynı gıdaları harcamak neden herkese aynı sezdirmez? Çok yorgun veya enerjisiz sezmemizin sebebi yanlış besin tercihi yapmamızla alakalı bağırsaklarımızın bizimle bağlantıya geçmeye çalışıyor olması olabilir.

Ancak hepimizin beyni aynı kısımlara sahip olmasına karşın aynı biçimde çalışmadığı gibi bağırsaklarımız da aynı biçimde çalışmaz. Bir gıda bir şahsın devingen sezmesine neden olurken başka bir şahsın üşengeç sezmesine neden olabilir.

14346.jpg

En yaygın yiyecek alerjisi hangisidir?

İnsanların vasati yüzde 2.5 ’u süt alerjisinden mustarip ve bu da süt alerjilerini en çok tesadüfülen yiyecek alerjisi yapıyor. Süt mahsulleri alerjisi genellikle atlatılırken yer fıstığı alerjisi geçmez ve en çok öldürme potansiyeli olan alerjidir. Alerjilere daha çok erken yaşlarda tesadüfüldüğünü söyleyebiliriz.

Potasyum nedir? Yararları nelerdir?

Potasyum, hücresel işlev için zorunlu olan elektrik yüklü bir molekül; bir elektrolittir. Özellikle, asap veya adalelerin kasılmasına takviyeci olmak için elektrik yükünü taşımada, tansiyonu tertip etmede, kalp ve böbreklerin düzgün çalışmasında ehemmiyetli rol oynar. Araştırmalar, potasyum alımının artırılmasıyla damar ihtiyarlamasının eksiltilebileceğini gösteriyor.

Günlük önerilen doz 3000 miligramdır balanslı beslenerek bu ölçünün yarısını alabilirsiniz. Bir muz takribî 450 miligram, avokado ise 1000 miligram potasyum kapsar.

15342.jpg
.