İşte Türk Zekâsı...
Nörolojik Sorunlar

İşte Türk Zekâsı…

Yale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Murat Günel ve Türkiye’den bilim insanları, beyne biçim vererek zekaya zemin hazırlayan yeni bir gen keşfettiler.

İNSAN beyninin yaradılışındaki en büyük sırlardan bkocaman, Yale Üniversitesi’nde genetik üzerine çığır açıcı çalışmalara imza atan Prof. Dr. Murat Günel’in Türkiye’deki tahlilcilerle yaptığı işbirliği neticeyi çözüldü.Nature Genetics Mecmuası’nde yayınlanan çalışma sonunda, insanı öbür cinslerden ayıran ve beyne biçim vererek zekânın oluşmasına zemin hazırlayan yeni bir gen keşfedildi.

10 buluştan bkocaman

Beynin yaradılışında ehemmiyetli rol oynayan laminin-gamma3 adlı gen, beyinsel hastalıkların yasaklanması için kritik rol oynuyor. Bu cins genlerin, beyni geç yaşlarda etkileyen Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların rehabilitasyonlarının bulunmasına zemin hazırlayabileceği düşünülüyor.

Yale Üniversitesi Beyin Cerrahisi Bilim Dalı Başkanı ve Beyin Genetiği Programı Direktörü Prof. Dr. Murat Günel, en bariz ve ehemmiyetli özelliklerinden olan kıvrımların, beynin yüzey alanını çoğaldırarak insan aklının büyümesinin arkasında uyuyan gizem olduğunun gösterildiğini anlattı. Günel, bu kıvrımların oluşmasında rol oynayan genlerin şimdiye kadar bulunamadığını belirtti.

Buluş, “Science” mecmuası tarafından “2010’un en büyük 10 buluşundan bkocaman” seçildi.

İlk hasta Cerrahpaşa’dan

PROF. Dr. Murat Günel, çalışmalarına katılan ilk hastanın, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde olduğunu belirtti. Erken yaşta epilepsi nöbeti geçirmeye başlayan hastanın Prof. Dr. Beyhan Tüysüz, Prof. Dr. Veysi Demirbilek ve Prof. Dr. Cengiz Yalçınkaya aracılığı ile ekibine haber edildiğini anlattı.