İsraf ve Tutumluluk
Kadın Sağlık

İsraf ve Tutumluluk

Sevgili Okurlarımız Mevzumuza Hz.Muhammet SAV Lafıyla başlamak istiyorum.
Giyim-Kuşamda İsraf Bireylerin giyim-ihtimalleriyle de ilintilidir. Hz. Peygamber varlıklı kimsenin, şeref ve azametten uzak kalmak şartıyla kendisine verilen nimetlerin bulgusunu üzerinde sezdirmesinin Allah ’ın güzeline gideceğine işaret etmiştir. Ayrıca huzuruna pejmürde elbiseyle gelen varlıklı birini, “Allah, kulunun üzerinde nimetin görülmesinden memnunluk dinler.”5 emretmek suretiyle uyarmıştır. Varlığı yerinde olan bireyin pak ve hoş giyinmesi, sahip olduğu nimetin kadrini yerine getirmesidir. Fakat hoş giyineceğim derken lüks ve azamet istikametinden israfa kaçmamalı, henüz giyilebilecek kıyafetleri, modası geçti fikriyle zayi etmemelidir. Ekonomik krizin konuşulduğu bugünlerde herkes gider bütçesini kısıp azıcık nakit biriktirme tasasında. İdareli olmanın kime ne hasarı olabilir? Ha, natürel pintilik ebadına varmadan…
İdareli olmak, hiç para tüketmemek ya da hayatınızdaki tüm lükslerinizi bir kenara atmak anlamına gelmiyor. Yalnızca hayatınızda bazı kolay farklılıklar içeriyor.
Daha yönetli olmak, bugün için değilse dahi emekliliğinizde rahat edeceğiniz parayı biriktirmenize; kredi kartı tüketmelerinize sınırlama getirmek, o hep hayalini kurduğunuz tatile daha da yanaşmanıza civar hazırlar. İdareli yaşamak, günlük tüketmelerinize dikkat etmeyi gerektirir yalnızca. İşte, size Pudra.com ’dan sınanmış ve netice alınmış birkaç teklif…
Tüketmelere casus takibi Ücretinizi alıyorsunuz, harcamaya başlıyorsunuz ve ayın ortasında elinizde çok az para kalıyor. “Nereye gitti bu para, kavramadım” diye afallayıp kalıyorsunuz. Bu vaziyet sizi de anlatıyor olabilir. Pek çok bireyi olduğu gibi… Siz iyisi mi ücretinizi aldıktan sonra en azından iki hafta tüketmelerinizi izleyin. Halihazırda paranızın nereye gittiğini görmeden nasıl daha idareli olabileceğinizi bilemezsiniz. Her yaptığınız harcamayı anekdot edin. Ay sonunda bu listeye bakın. Bu sayede günlük tüketmeleri nasıl eksiltebileceğinizin yolunu kesin olarak görebilirsiniz.
İnternet tüketmesine dikkat! İnternet iletişimi bazen afaki tüketmeler listesinde üst sıralarda yer alıyor. Elbette maksadımız “internet iletişiminizi kesin” demek değil. Ancak bazen kota aşımlarında aylık ödenmesi gereken sabit fiyatın bir hayli üstünde paralar ödenebiliyor internet için. Bu sebeple aylık en düşük sabit fiyatlı internet alternatifi her zaman çok karlı olmayabiliyor. Natürel şayet yoğun bir internet kullanıcısıysanız… Bu vaziyette sınırsız internet alternatifi sizin için daha iyi olabilir.
Ancak uzun süreli ve yoğun bir internet kullanıcısı değilseniz, sınırsız internet alternatifi sizin için ekstra bir gider anlamına kazanç. Siz iyisi mi, internet servis sağlayıcılarının tümüyle görüşün ve sizin için en hesaplı olanını seçim edin. İnternete aşırıdan para ödemeyin.
Afakiyse söndürün! Afakiyse ışıkları söndürün. Çok dinlediğiniz ama uygulamadığınız bir ikaz, değil mi? Kendi konutunuzda dahi… Gündüz jaluzileri ya da perdeleri kapalı yakalayacağınıza vazgeçin gün ışığı içeri girsin ve hava iyice kararana kadar da kapatmayın. Böylece elektrik enerjisinden tasarruf etmiş olursunuz. Yalnızca lambaları değil, elektronik aletleri de kullanmadığınızda kapalı konumda tutun. Zira elektronik aletleri çalışır konumda vazgeçmek, ekstra enerji tüketmesine, başka bir deyişle para kaybına yol açar.
Şarj aletlerini de kullanmadığınızda prizden çıkarın. Siz telefonu şarjdan alsanız da hala prize takılı olan şarjın elektrik harcadığını öğreniyor musunuz?
Televizyona kısıtlama getirin Televizyonla fazla haşır neşir olmayan biriyseniz para ödeyerek satın aldığınız dijital yayınları kesin. Televizyon izleyen biri olsanız dahi muhtemelen 500 kanal izlemiyorsunuzdur. En azından yayın kutunuzu tekerrür gözden geçirin ve elimine edin.
Şayet “Televizyonumda 500 kanal kesinlikle olmalı” diyorsanız, yayın işletmesini arayın ve rastgele bir promosyon ya da indirim uygulamalarının olup olmadığını mesele. Zira yayıncılar bazen halihazırdaki kullanıcılarını değil, yeni kazanacakları alıcılarını kampanyalardan haberdar ediyorlar.
Market fırsatlarını iyi takip edin Market alışverişi yaparken indirimleri takip etmeye çalışın. Market kitapçıklarını kıyaslayabilirsiniz bunun için. Bazen marketler indirim kuponları veriyorlar. Kesinlikle faydalanın!
Bir de marketlerin kartları oluyor, tükettikçe içinde puan biriken. Zaman zaman kasada parapuanınızı hakimiyet ettirin. Zira bu parapuanlar emin tarihlerde geçerli oluyor, o tarih geçtiğinde parapuanınız sıfırlanabiliyor.
Fırsat sitelerinden faydalanın Akşam yemeklerinizi konutta yemeyi seçim edin. Ama arada dışarıda yemek isterseniz uygun maliyetli ya da indirimli mekanları seçim edin. Fırsat siteleri de bu mevzuda işinizi kolaylaştırabilir.
Alışverişlerinize kısıtlama getirin Bir şey satın alırken kendinizi yeni bir mahsule sahip olmanın albenisine kaptırmadan, bir vakit durun ve düşünün: Buna gerçekten lüzumunuz var mı? Bu kısa düşünme süresi, doğru kararı vermenize destekçi olur.
Satın alıp eve döndüğünüzde çok tüketme yaptığınız için pişmanlık yaşayacağınızı hayal edin. Üstelik satın alma harekâtını sizin olmayan bir parayla, kredi kartıyla yapıyorsanız vaziyet daha da korkunç. Ekstrenizle surat surata geldiğinizde içinizi kaplayacak hissi düşünün.
Hadi ama, konutta onlarca çift ayakkabı dururken ötekilerine eş bir tane daha, sırf ufak bir fiyongu var diye almak, anlamlı mı sizce? İyi düşünün!
Geniş çerçevede ifade edildiği üzere israf etmek insanların alışkanlık yaptığı bir vaziyet haline gelmekte, Oysa her varlığın bir yokluğu her yokluğunda bir varlığı olduğunu unutmamalı bugün elimizde olan bedellerin değerini öğrenmeli yarınımızı iyi düşünmeliyiz. Herşey sizin için Www.Kadinay.Net Bayana Dair Herşey..