Genel Sağlık

İşinizde kalıcı olun!

.

.jpg

TanışmaYeni çalışma dostlarınıza vazgeçeceğiniz izlenim her zaman çok ehemmiyetli olacağı ve andırılacağı için suratınızda dürüst ve içten bir tebessüm olmasına dikkat edin. Bu sizin onların üzerinde pozitif bir izlenim vazgeçmenizi sağlayacaktır.

Beden dilinize doğru ve faal bir biçimde kullanın. İşletme çalışanlarının birbirlerine nasıl hitap ettiğine dikkat edin.

Pozitif enerjinizi çalışma dostlarınız ve iş ilişkisi içinde olduğunuz herkesi etkilemek için kullanın.

4774.jpg

Dış görünüşİşinize uygun profesyonel giyinmek sizin çalışma dostlarınız üzerindeki tesirinizi pozitif istikamette artırır. Zira insanlar ilk tanıştıkları şahısların giyim stilinden etkilenirler ve tutumlarına da bunu yansıtırlar.

Aşırı takı takmaktan ve makyaj yapmaktan kaçının.

4775.jpg

Takım ruhuArtık yeni bir takımın parçasısınız. O halde yeni işinizin çalışma ilkelerini, daha önceki işinizle mukayese etme yapmadan bilip, adapte olmaya çalışın. Çalışma dostlarınızla iyi ilişkiler kurmaya özen gösterin.
Öğle yemekleri ve büro içi minik sohbetlere katılarak insanları tanımaya çalışın. Başlangıçta iyi bir dinleyici olmaya çalışıp bilgi toplamaya çalışın.

Emin olmadığınız gidişatlarda yorum yapmaktan ve fikir yürütmekten sakının.

4778.jpg

Sual meseleBir işe yeni başladığınızda kimse sizden ilk günden galibiyet beklemez. Ancak siz kendinizi bir an evvel delil etmek için bu galibiyet temennisi içine girersiniz. Dolayısıyla da zorlandığınız zaman paniğe kapılırsınız.

Tıkandığınızı sezdiğiniz noktalarda çalışma dostlarınıza sual sormaktan çekinmeyin ve aranızda sarih ve emin bir diyaloğun oluşmasını sağlayın.
 

4779.jpg

İşletme hakkında bilgi edininYeni işiniz, çalışma dostlarınız, idareyicileriniz ve işletme hakkında bilgi toplamaya çalışın.

Büyük bir olasılıkla, iş görüşmesine giderken potansiyel işyeriyle alakalı araştırma yapmış olabilirsiniz. Ancak her zaman bilebileceğiniz daha fazla bilgi olabileceğini usunuzdan hiç çıkarmayın.

4780.jpg

Anekdot tutun / Takip edin


Buluşmalarda, eğitimlerde veya bir mevzu üzerinde konuşurken, anekdot almayı alışkanlık haline getirin. Bilgi noksanlığınızı gidermenize destekçi olacak eğitim buluşmalarına kesinlikle katılmaya çalışın. Civara alışıncaya kadar konuşulanlar hakkında bilginiz olsa dahi, başta dikkatli bir dinleyici olun ve kısa anekdotlar alın.

Kendinizi geliştirebileceğinize inandığınız etkinliklerde bulunun.

Çalıştığınız alanla alakalı veya ilgili bireylerle tanışma civarlarını inceleyin ve fırsatları kaçırmayın.

Yukarıda ana hatlarıyla size anlatmaya çalıştığım noktaları yalnızca yeni işinizin ilk günleri için değil, çalışma yaşamınızın tamamı için birer nasihat olarak değerlendirin.

4782.jpg

Hedeflerinizi tanımlayınYaptığınız işle alakalı olarak, işletmenizin tanımladığı niyetlerin dışında, kendinize maksatlar koyun. Bunları her zaman gözünüzün önünde olacak biçimde yerleştirin.

Hedeflerinizi tanımladığınız zaman, basamakları teker teker sıçrayıp hakettiğiniz yerde olacaksınız.

4783.jpg
.